Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 09:56
Reklama

Nie martw się problemami – naucz się je wykorzystywać!

W każdej firmie, która zajmuje się produkcją, raz na jakiś czas mogą pojawiać się różnego rodzaju problemy. Mogą one skutkować wstrzymaniem całej produkcji lub jednego z wybranych procesów. To nieodłączny element funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nie można liczyć na to, że przeciwności nie będą się pojawiać. Lepiej podjąć sprawdzone działania, które zapobiegną im w przyszłości!
  • 03.12.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nie martw się problemami – naucz się je wykorzystywać!

Błędy wiążą się z doświadczeniem

Każda rozwijająca się firma, w pewnym momencie popełnia jakiś błąd. Nie musi on wpływać negatywnie na jej dalsze losy. Trzeba jednak umiejętnie podejść do zastanej sytuacji. Gdy produkcja lub jeden z procesów zostaje wstrzymany, powinniśmy przyjrzeć się popełnianym błędom, eliminować je, dzięki czemu zapobiegniemy im w przyszłości. W ten sposób nie unikamy problemu, a doskonalimy siebie, nasze przedsiębiorstwo i pracowników. Nabieramy cennego doświadczenia, które pozwala nam na nieustanny rozwój.

Odpowiednie narzędzia

Jeśli chodzi o narzędzia, które pomogą nam skutecznie zdiagnozować i zlikwidować problem, niezwykle cenione w tej materii są raporty 8D. To jedna z metodyk RCA (root cause analysis). Stosowane są głównie w branży automotive. Raporty te są cenne, ponieważ właśnie w tym segmencie obowiązują najwyższe normy jakości. Jako pierwszy raporty 8D wprowadził do użytku Ford. Nie znaczy to jednak, że z metodologii skorzysta wyłącznie branża motoryzacyjna. Można przełożyć ją do każdego przedsiębiorstwa, dostosowując ją do swoich potrzeb.

Analiza, która może usprawnić pracę przedsiębiorstwa opierana jest standardowo na konkretnych, szczegółowo opisanych ośmiu krokach. Dzięki jej zastosowaniu odnajdziemy nie tylko przyczynę problemu, ale także jego najlepsze rozwiązanie.

Te kroki to:

  • D1 – Powołanie zespołu ds. rozwiązywania problemów
  • D2 – Opis problemu
  • D3 – Działania natychmiastowe
  • D4 – Identyfikacja przyczyn(y) problemu
  • D5 – Wybór i weryfikacja działań korygujących
  • D6 – Realizacja i walidacja działań korygujących
  • D7 – Zapobieganie ponownemu wystąpieniu problemu
  • D8 – Zakończenie i uznanie sukcesu zespołu

 

Zawsze pod okiem specjalistów

Samodzielne przygotowanie raportu 8D, szczególnie na początku może być trudne. Warto więc nauczyć się tej metodologii od ekspertów. Na rynku działają firmy, które przeprowadzają skuteczne szkolenia w tym zakresie. Nauczą oni wybranych pracowników firmy tego, jak prawidłowo przeprowadzić kolejne kroki i w jaki sposób wdrażać korektę do działania, która przyniesie oczekiwane rezultaty.

--- Materiał partnera ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama