Wybór właściwego formularza
Podstawowym krokiem, jaki musimy poczynić, aby złożyć PIT Online, jest wybór właściwego formularza. Wybieramy:
- PIT-37 - jeśli nasze dochody są rozliczane za pośrednictwem płatników (jesteśmy zatrudnieni w ramach umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych),
- PIT-36 - gdy prowadzimy działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych,
- PIT-36(L) - jeśli prowadzimy działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo,
- PIT-28 - gdy prowadzimy działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtowo. Formularz ten wybieramy również wtedy, gdy uzyskujemy dochody z najmu nieruchomości.
Największy problem młodzi podatnicy mają w momencie, gdy uzyskują dochody z kilku źródeł. Pamiętajmy, że jeśli wszystkie z nich rozliczane są przez płatników, to składamy jeden, zbiorczy formularz PIT-37. Jeśli uzyskujemy dochody z działalności opodatkowanej według skali i pracy na etacie, rozliczamy się za pomocą formularza PIT-36. Jeżeli zaś uzyskujemy jednocześnie dochody z umowy o pracę i działalności opodatkowanej liniowo lub ryczałtowo, to wybieramy formularz PIT-37 oraz odpowiednio - PIT-36(L) i PIT-28.
Wybór odpowiedniego programu do rozliczeń
Osoby, które po raz pierwszy składają PIT online, powinny wybrać odpowiedni program, za pomocą którego sporządzą i wyślą deklarację. Możemy skorzystać z e-Urzędu Skarbowego, w którym przygotowany zostanie dla nas Twój e-PIT. Młodzi podatnicy mogą mieć problem z logowaniem się do aplikacji, bowiem obowiązkiem jest podanie wysokości przychodu z ubiegłego roku. Jeśli PIT składany jest po raz pierwszy w życiu, wpisujemy 0. Jeżeli zaś wcześniej składaliśmy PIT osobiście, to musimy sięgnąć po papierową deklarację i z niej odczytać przychód. Podatnicy mogą również skorzystać z licznych programów komercyjnych - do niektórych dostęp jest płatny, do innych darmowy.
Termin na rozliczenie podatku
Bez względu na to, czy składamy PIT online, czy też osobiście w urzędzie, obowiązują nas takie same terminy podatkowe. W przypadku deklaracji PIT-28 terminem ustawowym jest 28 lutego, zaś w przypadku pozostałych deklaracji - 30 kwietnia. Niemniej jednak formularz elektroniczny mamy prawo wysłać o każdej porze, pamiętając tym samym, że termin podatkowy upływa o północy. Inaczej jest w przypadku osobistego składania deklaracji, co możemy uczynić jedynie w godzinach otwarcia urzędów.
Pobierz UPO!
Jeśli składamy deklarację podatkową przez internet, to musimy pamiętać o pobraniu Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, w skrócie UPO. Jest to dokument, który potwierdza, że deklaracja została przez nas złożona w danym dniu i o danej godzinie. Samo jego wystawienie przez urząd nie oznacza jeszcze, że formularz nie zawiera żadnych błędów, a jedynie, że został przyjęty do procedowania. Niemniej jednak UPO potwierdza, że wywiązaliśmy się z obowiązku złożenia deklaracji, a o jego przedstawienie może poprosić urzędnik w czasie kontroli podatkowej.