Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 13 maja 2025 20:58
Reklama

Kupno mieszkania – podatki, jakie trzeba zapłacić. Jak można ich uniknąć?

Kupno mieszkania, niezależnie czy z rynku wtórnego, czy pierwotnego, to nie lada wydatek. Za nieruchomość zapłacimy kilkaset tysięcy złotych, a to nie koniec. Musimy doliczyć dodatkowe opłaty związane z zakupem mieszkania, między innymi taksę notarialną, koszt wyceny nieruchomości, opłaty sądowe, podatek VAT oraz PCC.
  • 14.03.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kupno mieszkania – podatki, jakie trzeba zapłacić. Jak można ich uniknąć?

Podatek od kupna mieszkania. Jaki, kiedy i gdzie trzeba zapłacić?

Podatek od zakupu mieszkania zawsze opłaca osoba, która kupuje lokal. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera do ceny nieruchomości od razu wliczony będzie podatek VAT. Do zakupu nieruchomości z rynku wtórnego musimy doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli podatek PCC.

Przed nabyciem nieruchomości musimy dowiedzieć się jakie opłaty, poza ceną mieszkania, należy uiścić. Warto pamiętać, że kupno domu od osoby prywatnej, czy mieszkania od dewelopera nie może odbyć się bez udziału notariusza. Kolejną opłatą będzie tak zwana taksa notarialna, za sporządzenie przez urzędnika aktu nabycia nieruchomości.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacisz, kupując mieszkanie z rynku wtórnego od osoby prywatnej. Na opłacenie podatku do Urzędu Skarbowego masz 14 dni. Podatek PCC od zakupu mieszkania wynosi 2%. Zazwyczaj załatwia to za nas notariusz, warto jednak zapytać, czy na pewno to zrobił.

Podatek VAT

Podatek VAT zapłacimy w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera z rynku pierwotnego, jak i z rynku wtórnego, kiedy sprzedającym jest firma. Podatek VAT jest już w cenie nieruchomości i nie trzeba go rozliczać. Wysokość podatku zależna jest od powierzchni lokalu. 8% w przypadku mieszkania do 150 m² oraz domu do 300 m². 23%, kiedy mieszkanie ma powyżej 150 m², a dom powyżej 300 m².

Jak uniknąć podatku od kupna mieszkania?

Podatek od kupna mieszkania - jak uniknąć? Podatku przy zakupie mieszkania nie da się uniknąć, jeśli drugą stroną jest deweloper lub prywatny właściciel nieruchomości z rynku wtórnego. Podatku PCC możemy uniknąć, kupując mieszkanie od spółdzielni. Jest to sytuacja, w której realnym właścicielem pozostaje spółdzielnia.

Nie zapłacimy podatku od czynności cywilnoprawnych, kiedy kupimy lokal od spółdzielni w ramach przetargu, nabywając mieszkanie komunalne, a także mieszkanie w oparciu o przepisy o ochronie i kształtowaniu środowiska. W przypadku kupna mieszkania nie ominie nas podatek VAT, który wliczony jest w cenę mieszkania czy domu.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama