Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 7 maja 2025 00:10
Reklama

Wziernik uszny - niezbędnik przy badaniu laryngologicznym

Badanie laryngologiczne może wykryć problemy w przewodzie słuchowym, błonie bębenkowym, jak i uchu środkowym. Podczas takiej czynności wykorzystywane jest narzędzie zwane otoskopem. Składa się on ze światełka, soczewki powiększającej i niezbędnego elementu pozwalającego obserwację - lejka z wąskim, spiczastym końcem. Ta część jest znana jako wziernik uszny.
  • 19.04.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wziernik uszny - niezbędnik przy badaniu laryngologicznym

Otoskopy i wzierniki uszne

Otoskopy to stosunkowo proste narzędzia, które są doskonałym przedmiotem do diagnozowania chorób ucha. Przy prawidłowym użytkowaniu oraz konserwacji mogą towarzyszyć lekarzom przez wiele lat pracy. Otoskopy są dostępne w wielu różnych rozmiarach – zarówno większych, jak i kieszonkowych.

Przed rozpoczęciem badania przy pomocy otoskopu należy zwrócić uwagę na jedną niezwykle istotną kwestię. Odpowiedni wybór wziernika usznego ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia właściwego użytkowania urządzenia oraz komfortu pacjenta. W przypadku młodszych pacjentów, którzy posiadają wąski kanał słuchowy, należy wybrać mniejszy wziernik, który posiada wąski koniec. Dla dorosłych można wybrać szersze modele wzierników. Ważne jest też wykonanie wyrobu, dlatego jeśli zależy ci na najwyższej jakości zaopatrzeniu medycznemu, sprawdź wzierniki uszne na mercant.pl

Jak wygląda badanie przy pomocy wziernika?

Badanie wykonane za pomocą wziernika usznego nie jest skomplikowane, ale pozwala na diagnozę wielu chorób. Podczas badania lewego ucha otoskop trzymany jest przez lekarza lewą ręką, a w trakcie badania prawego ucha – prawą ręką. W czasie oględzin może zajść konieczność manipulowania głową bądź uchem pacjenta w celu uwidocznienia pewnych części we wnętrzu ucha. Opisana wcześniej zasada ma zapewnić komfort i większy zakres ruchu podczas takich sytuacji.

W chwili wprowadzania wziernika usznego do przewodu słuchowego pacjenta należy uważać, aby nie doszło do uszkodzenia jego wnętrza. Chociaż wziernik nie może łatwo dotrzeć do błony bębenkowej, zwężający się koniec może spowodować zadrapanie lub dyskomfort, jeśli zostanie ustawiony pod niewłaściwym kątem.

Pacjenci z infekcją ucha mogą odczuwać pewien dyskomfort podczas wkładania wziernika do ucha. Ważne jest, aby poinformować o tym lekarza – wtedy przerwie on cały proces i dokładnie oceni sytuację, aby uniknąć jakichkolwiek obrażeń. Szczególna ostrożność jest wymagana także w sytuacji, w której istnieje podejrzenie, że w przewodzie słuchowym znajduje się ciało obce.

Podczas badania laryngolog wolną ręką delikatnie pociąga ucho zewnętrzne do góry i do tyłu – dzięki temu prostuje kanał słuchowy, co pozwala zajrzeć do wnętrza ucha. U niemowląt, które mają mniej niż dwanaście miesięcy, lekarz delikatnie odciąga ucho w dół oraz do tyłu. 

Badanie ucha w domu

Możesz również zaopatrzyć się w domowy otoskop, by regularnie sprawdzać stan uszu domowników. Może okazać się to przydatne, jeśli posiadasz małe dziecko. Nie zastąpi to wizyty u laryngologa, ponieważ tylko profesjonalista będzie mógł ocenić ewentualne objawy, jednak może być to sposób na regularną kontrolę stanu wnętrza ucha.

Jeśli chcesz sprawdzić wnętrze ucha swej pociechy, chwyć stetoskop, jednocześnie wyciągając mały palec. Kiedy aparat znajdzie się w przewodzie słuchowym, twój mały palec powinien spoczywać na policzku dziecka. W ten sposób upewnisz się, że wziernik nie wejdzie zbyt głęboko i nie dojdzie do zranienia. 

Pamiętaj, że ucho jest bardzo wrażliwe, dlatego działaj delikatnie. Dodatkowo, dzieci mają tendencję do kręcenia się, odwracania głowy, dlatego zachowaj szczególną ostrożność. W przypadku dorosłych nie stanowi to problemu. Poproś badaną osobę, aby poinformowała cię, jeśli odczuje jakikolwiek ból. Dodatkowo, informuj ją o wszystkim, co robisz – dzięki temu poczuje się ona bardziej komfortowo i pewnie.

Jedną z oznak infekcji, której możesz szukać, jest czerwona i wypukła błona bębenkowa. Niepokojący może być też żółtawy czy zielonkawy płyn, krew, jak i otwór w błonie bębenkowej. Kolejnym problemem jest również zbytnie nagromadzenie woskowiny. 

Jeśli zauważysz którekolwiek z oznak infekcji, skontaktuj się z laryngologiem. Będzie mógł on wykonać profesjonalne badanie i postawić diagnozę, a następnie zaproponować leczenie.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama