Cel: redukcja tkanki tłuszczowej
Włączenie ruchu przy procesie zrzucania nadmiaru tkanki tłuszczowej jest słusznym kierunkiem, pod warunkiem wprowadzenia odpowiedniej diety. Bez ujemnego bilansu kalorycznego nie uda się pozbyć nadmiaru kilogramów, a jedząc tłuste i niezdrowe produkty na pewno nie pozbędziemy się tkanki tłuszczowej.
Jeśli jednak wprowadzimy prawidłową dietę i dobrze rozpisany plan treningowy, możemy zwiększyć efekty naszego działania właśnie poprzez suplementy.
Przydatne mogą być tutaj na przykład spalacze tkanki tłuszczowej, które zawierają najczęściej naturalne ekstrakty roślinne i niewielką ilość substancji termogenicznych, normujących poziom cukru we krwi, np. chrom. Często zawierają także kofeinę. Ich zadaniem jest m.in. hamowanie apetytu, podniesienie termogenezy czy pobudzenie do wysiłku. Powoduje to przyspieszenie spalania podskórnej i trzewnej tkanki tłuszczowej.
Dla osób, które zaczynają pracę nad rzeźbą ciała, przydatne będą suplementy w postaci witaminy D3 i kwasów Omega-3. Witamina D3 wspomaga m.in. układ kostny organizmu, jest więc niezbędna przy zwiększonej aktywności fizycznej. Powstaje w organizmie pod wpływem promieni słonecznych, dlatego konieczna jest suplementacja tej witaminy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Kwasy Omega-3 natomiast odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie m.in. układu sercowo-naczyniowego czy nerwowego. Ich duże ilości znajdują się w diecie śródziemnomorskiej, w której spożywane są owoce morza czy oliwa z oliwek. W polskiej, tradycyjnej diecie kwasów Omega-3 jest mało, dlatego warto je suplementować.
Składnikiem wielu suplementów dla sportowców, którzy chcą zadbać o rzeźbę jest L-karnityna, dzięki której spalana jest tkanka tłuszczowa.
Warto też spożyć aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA. Zawierają leucynę, izoleucynę i walinę, wspomagające regenerację potreningową i opóźniające uczucie zmęczenia w trakcie wysiłku fizycznego.
Cel: zwiększenie masy mięśniowej
Przy okresie treningowym, którego celem jest zwiększenie niskotłuszczowej masy mięśniowej, wbrew pozorom również ważna jest odpowiednia dieta. W tym przypadku jednak bilans kaloryczny musi być dodatni.
Podstawowym suplementem stosowanym na zwiększenie masy mięśniowej jest kreatyna. Występuje w postaci jabłczanu, monohydratu, cytrynianu lub pirogronianu kreatyny. Jej suplementowanie pozwala na maksymalny rozwój tkanki mięśniowej przy jednoczesnym zwiększeniu wytrzymałości fizycznej. Wpływa także na regulację poziomu cukru we krwi.
Często stosowane są przez sportowców także odżywki białkowe - białko jest podstawowym budulcem mięśni, ale jest też składnikiem wielu enzymów przyczyniających się do regeneracji i syntezy masy mięśniowej.
Przed samym treningiem zalecana jest tzw. przedtreningówka. Jej zadaniem jest zwiększenie efektywności i intensywności ćwiczeń oraz redukcja zmęczenia. W przypadku tych preparatów istotne jest stosowanie się do zaleceń producenta oraz właściwy skład tych preparatów, dlatego lepiej kupować je ze sprawdzonego źródła, sprzedającego suplementy dla sportowców.