Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 06:52
Reklama Advertisement

Sposoby na rozwój w pracy w niemieckiej opiece

Niemal każdy zawód wymaga podnoszenia kwalifikacji. Tak samo jest w przypadku opieki w Niemczech – pracownikom zaleca się dokształcanie, by mogli jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Zwiększanie wiedzy i doświadczenia ma jeszcze jedną zaletę: pozwala na wybieranie lepiej płatnych i ciekawszych zleceń. Tylko jak podnosić kwalifikacje? Oto kilka propozycji, z których skorzysta niejeden opiekun osób starszych.
  • 18.07.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sposoby na rozwój w pracy w niemieckiej opiece

Kursy i szkolenia organizowane przez agencje opieki w Niemczech

Wiele firm opiekuńczych oferuje wewnętrzne szkolenia, z których może skorzystać każdy, nawet początkujący opiekun w Niemczech. Są to na przykład:

Kurs językowy – opiekun, który wyjeżdża do pracy za granicę, powinien określić, w jakim stopniu zna język obcy. Do otrzymania zatrudnienia wystarczy zwykle jego komunikatywna znajomość. Chodzi o to, żeby opiekun umiał dogadać się z podopiecznym oraz z ludźmi, których będzie spotykał na co dzień. Podczas kursu poznaje przydatne słówka i zwroty, a także podstawowe zasady gramatyczne.

Szkolenie z opieki nad osobą starszą – do pracy w opiece w Niemczech potrzebne jest doświadczenie. Jeśli jednak go nie posiadasz, nic straconego. Wiele agencji, które znajdziesz na portalu SenioPort, zapewnia kursy opiekuńcze. W trakcie zajęć dowiesz się, jak udzielać pierwszej pomocy, poznasz techniki transferu podopiecznego czy nauczysz się opiekować osobą chorą na demencję.

Szkolenia oferowane przez zewnętrzne firmy

Innym sposobem na podniesienie zawodowych kwalifikacji jest skorzystanie z oferty publicznych albo komercyjnych ośrodków dydaktycznych. Zwykle są to studia podyplomowe czy weekendowe kursy. Tę opcję również warto przemyśleć, o ile jesteś w stanie poświęcić wolny czas na dodatkowe kształcenie. Popularny kierunek studiów dla opiekunów to chociażby gerontologia i opieka nad osobami starszymi. Studia trwają zazwyczaj dwa semestry. Podczas zajęć uczestnicy zyskują przydatną wiedzę teoretyczną i praktyczną, a także nowe umiejętności i kompetencje, jakie później mogą wykorzystać w pracy. Każdy absolwent studiów otrzymuje świadectwo ich ukończenia. Jest ono także potwierdzeniem przygotowania do zawodu opiekuna w Niemczech.

Propozycje agencji zatrudniających opiekunki w Niemczech

Obecnie coraz większa liczba kursów i szkoleń odbywa się online. Co prawda w niektórych przypadkach trzeba pojawić się w placówce osobiście – na przykład na zaplanowane ćwiczenia praktyczne. Mimo tego agencje angażują się w organizowanie wideokonferencji i publikują gotowe materiały, które można obejrzeć lub przeczytać w wolnej chwili. Mowa tu chociażby o:

  • filmach instruktażowych opisujących różnego rodzaju sytuacje, które może napotkać opiekunka pracująca w Niemczech,
  • poradnikach na temat codziennej opieki nad seniorem i zachowania w sytuacjach nagłych,
  • artykułach mówiących o etyce pracy opiekuna w Niemczech,
  • kursach niemieckiego dostępnych online.

Liczba firm i instytucji, które oferują opiekunkom szkolenia branżowe, ciągle rośnie. Jeżeli więc planujesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, skup się na wybraniu najlepszej propozycji. Jak to zrobić? Zapytaj, czy po zakończeniu kursu otrzymasz stosowny certyfikat. Dowiedz się też, do jakiego zawodu przygotowuje Cię konkretne szkolenie – opiekuna osób starszych, niesamodzielnych, opiekuna z językiem niemieckim czy asystenta osób starszych. A jeżeli dysponujesz większą ilością czasu, możesz zastanowić się nad podjęciem studiów podyplomowych.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama