Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 16:44
Reklama

Prawidłowy odczyt licznika prądu – o czym należy pamiętać?

Zastanawiasz się, jak dokonać właściwego odczytu prądu? To wcale nie jest trudne! Wystarczy wziąć pod uwagę kilka wskazówek, jakie znajdziesz w naszym poradniku. Poznaj szczegółowe informacje.
  • 29.07.2022 11:52
  • Autor: Grupa Tipmedia
Prawidłowy odczyt licznika prądu – o czym należy pamiętać?

Jakie są rodzaje liczników prądu

Przede wszystkim odczyty różnią się w zależności od zastosowanego licznika. Do popularnych modeli należą liczniki indukcyjne i elektroniczne. Te pierwsze wyposażone są w tarczę, a ta porusza się z szybkością dopasowaną do stopnia zużycia prądu. Każdy obrót odpowiada określonej liczbie kilowatogodzin. Warto podkreślić, że licznik indukcyjny jest dosyć prosty w odczycie, choć stanowi już nieco starszą technologię. Na rynku znajdziesz liczniki jedno- i dwutaryfowe. Modele jednotaryfowe sprawdzają się w gospodarstwach, w których płaci się jedną cenę przez cały rok. Natomiast urządzenia dwutaryfowe określają poziom zużycia za dnia oraz w okresie nocnym.

Licznik elektroniczny stosuje się przy instalacjach o określonych parametrach. Model jednofazowy sprawdzi się, jeżeli instalacja obejmuje dwa lub trzy przewody pod napięciem 230 V. Z kolei model trójfazowy wykorzystuje się przy instalacjach o napięciu 400 V. Mowa tu najczęściej o firmach z dużą ilością sprzętu elektronicznego.

Jak odczytać licznik prądu?

Jeżeli chcesz odczytać informacje z licznika indukcyjnego, spójrz na ekran główny. Podana liczba to stan zużycia wyrażony w kilowatogodzinach. Natomiast w gospodarstwach z taryfą dwustrefową należy wykonać odczyt na każdym z mierników.

Zastanawiasz się, jak odczytać licznik prądu z modelu elektronicznego? Koniecznie zwróć uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim na urządzeniu zauważysz ciąg cyfr. Najpierw zweryfikuj rodzaj energii, o którym mówi kod OBIS w lewym górnym rogu wyświetlacza. Zapis E lub 1.8.0, lub 1.5.8.0 to całkowite zużycie prądu. Konfiguracja EA lub 1.8.1 lub 1.5.8.1 określa zużycie prądu w pierwszej strefie (szczyt). Natomiast EB lub 1.8.2, lub 1.5.8.2 to zużycie w strefie drugiej (poza szczytem).

Pamiętaj również, że na rynku znajdziesz liczniki inteligentne, które mają opcję automatycznej komunikacji z systemem informatycznym. Oznacza to, że odczyt odbywa się zdalnie. To zdecydowanie najwygodniejsze dla użytkownika rozwiązanie na rynku.

Liczniki dwukierunkowe

To liczniki, które wykorzystywane są w gospodarstwach z fotowoltaiką. Dzięki nim możliwy jest odczyt energii u odbiorców, którzy są jej konsumentami oraz producentami jednocześnie. Pamiętaj, że w tym przypadku licznik prądu możesz otrzymać bezpłatnie od operatora Twojej sieci. Jak odczytać licznik prądu? Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na dwie wartości. To oznaczenie 1.8.0, które określa całkowite zużycie oraz 2.8.0, które mówi o energii oddanej do sieci. Wartości podane są w kilowatogodzinach.

Odczyt może być trudniejszy w przypadku taryf wielostrefowych. Wtedy najlepiej przeanalizować instrukcję i rzucić okiem na szczegóły, które znajdują się na obudowie licznika. Wówczas poznasz szczegółowe informacje.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama