Warmia i Mazury a inne województwa
W tym województwie stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie między 8 a 9%. To znacznie więcej niż średnia krajowa, wynosząca obecnie nieco powyżej 5%. Najczęściej pracę można znaleźć w Olsztynie, jednak pozostałe części województwa zmagają się z bezrobociem. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest fakt, że region jest niedoinwestowany. Co więcej, turystyczny potencjał Warmii i Mazur ucierpiał podczas pandemii COVID. Choć sytuacja związana z zatrudnieniem jest nieco lepsza po “rozmrożeniu” gospodarki po poprzednich lockdownach, to jednak o pracę może być trudno.
Średnia zarobków na Warmii i Mazurach
Osoby pracujące w tym regionie otrzymują średnio 4 900 złotych brutto miesięcznie. To ponad 1000 złotych mniej niż w najprężniej rozwijających się województwach. Elbląg to miasto, w którym notuje się nieco wyższą średnią zarobków niż średnia województwa.
Kto zarabia najwięcej?
Co ciekawe, na Warmii i Mazurach zarobić mogą najwięcej specjaliści bez wykształcenia wyższego. Rozwój logistyki w całym kraju sprawia, że istnieje zapotrzebowanie na kierowców i należą oni do grupy najlepiej zarabiającej. Kolejne najlepiej opłacane stanowiska to:
przedstawiciel handlowy,
Kto zarabia najmniej?
Najniższe zarobki są związane z branżą hotelową i gastronomiczną. Choć zauważyć można wzrost turystyki po pandemii, to należy pamiętać, że te branże związane są z pracami sezonowymi. Oznacza to, że wielu pracowników w okresie wakacyjnym musi zarobić na cały rok. Mimo piękna regionu, zapotrzebowanie na pracowników turystycznych w sezonie jesienno-zimowym jest znikome.
Za dużo ekonomistów
Ze względu na to, że Warmia i Mazury to region przede wszystkim turystyczno-rolniczy, niewiele firm decyduje się zakładać tu siedziby. Choć ukończenie studiów ekonomicznych może być dobrą inwestycją w przyszłość, to z pewnością nie zapewni pracy w tym województwie. Odnotowuje się tu dużą stopę bezrobocia wśród ekonomistów, ze względu na brak miejsc pracy. Specjaliści w tej dziedzinie powinni wziąć pod uwagę przekwalifikowanie się lub przeprowadzkę.
Pracowników jakich zawodów brakuje na Warmii i Mazurach?
Istnieją zawody, w których brakuje pracowników. Do branż mierzących się z brakami kadrowymi należą:
Budownictwo – rynek nieruchomości rozwija się także w tym województwie. Ze względu na deficyty, budowlańcy są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych na Warmii i Mazurach. Brakuje specjalistów takich jak zbrojarze, betoniarze, stolarze, monterzy, itd.
Opieka nad chorymi – podobnie jak w całym kraju, także i w tym województwie widać braki kadrowe w zawodach takich jak pielęgniarki, opiekunowie osób starszych, lekarze specjaliści.
Transport – kierowcy, w szczególności samochodów dostawczych, ciężarowych i autobusów, są bardzo potrzebni. Należą oni także do jednych z najlepiej opłacanych pracowników w województwie, dlatego być może warto zainteresować się tą branżą, jeżeli nie możesz znaleźć pracy.
Gastronomia – ze względu na niskie zarobki i sezonowy charakter prac, na Warmii i Mazurach brakuje kucharzy, kelnerek i pomocników kuchennych. Braki szczególnie widać w okresie letnim. Jeżeli więc szukasz wakacyjnej pracy, być może warto aplikować do pracy właśnie w tym sektorze.
Jak zdobyć pracę w województwie warmińsko-mazurskim?
Swoje poszukiwania zacznij od przeglądania ogłoszeń w internecie. Sprawdź, czy twój zawód jest deficytowy, czy też należy do tych, w których jest za dużo pracowników. Być może warto pomyśleć o zmianie profesji czy też ukończeniu dodatkowych kursów.
Ze względu na duże bezrobocie, być może będziesz musiał zmierzyć się z dużą konkurencją. Wyróżnij się na tle innych perfekcyjnie napisanym CV.