Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 21:32
Reklama Advertisement

Na naukę nigdy za późno! Poznaj ciekawe kierunki w swoim zasięgu

Mówi się, że na naukę nigdy nie jest za późno. To stare już powiedzenie nie dość, że wciąż jest aktualne, to z biegiem czasu staje się jeszcze bardziej adekwatne. Wszystko dzięki temu, że dzisiejsze możliwości i łatwość zdobywania wiedzy są naprawdę imponujące. Przeszkody nie musi stanowić ani wiek, ani fakt długiej bezczynności edukacyjno-zawodowej. Jakie zatem kierunki czekają na Ciebie, kiedy chciałbyś zdobyć ciekawą wiedzę teoretyczną, praktyczną, rozwijać się prywatnie lub wejść przy tym płynnie na rynek pracy?
  • 24.10.2022 10:35
  • Autor: Grupa Tipmedia
Na naukę nigdy za późno! Poznaj ciekawe kierunki w swoim zasięgu

Dobrodziejstwo kursów zawodowych

Szukanie dla siebie ścieżki rozwoju będzie dużo łatwiejsze, jeśli przejrzy się oferty kursów z danego obszaru branżowego. Część z ofert pracy nie wymaga posiadania określonego wykształcenia kierunkowego, liczą się bowiem realne umiejętności, których nauczyć się można podczas kursów. To umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce jest tym, czego szuka wielu potencjalnych pracodawców.

Przykładem zajęcia, gdzie liczy się praktyka, a kilkuletnie studia wyższe są atutem, ale nie koniecznością, może być panowanie nad firmowymi mediami społecznościowymi. Jeśli w świecie mediów społecznościowych czujesz się jak ryba w wodzie, z pewnością zainteresuje cię zawód związany z zarządzaniem kanałami w social mediach. Specjalista ds. mediów społecznościowych tworzy i publikuje treści, komunikuje się z klientami, tworzy kontent reklamowy, a także analizuje działania pod kątem założonych celów i raportuje efekty swojej pracy. Kursy zawodowe podnoszące kompetencje w komunikacji między firmą a klientem, kursy rozwijające predyspozycje managerskie czy zamiłowanie do copywritingu mogą być więc trampoliną do kariery jako — jak to mawiają w branży — “social media ninja”!

Jak zdobyć odpowiednie wykształcenie?

Jeśli pragniesz zdobyć średnie wykształcenie, jednak powstrzymuje Cię np. Twój wiek (wyższy niż przeciętnych licealistów) lub praca zawodowa, która uszczupla czas i uniemożliwia dzienną naukę, szansą dla Ciebie może być liceum dla dorosłych. Skierowane jest ono dla osób pełnoletnich z uwzględnieniem w grafiku lekcji, że uczniami mogą być osoby na co dzień pracujące. Kształcenie odbywa się więc nie tylko w formie dziennej, ale również wieczorowej lub weekendowej. Możesz wybrać najdogodniejszą dla siebie formę kształcenia. Po ukończeniu szkoły uzyskujesz wykształcenie średnie i możesz przystąpić do zdawania egzaminu maturalnego. Jednak nawet bez matury masz możliwość dalszego uczenia się. Na etapie edukacji na średnim szczeblu czekają na Ciebie szkoły policealne. Możesz np. zajmować się grafiką komputerową czy programowaniem. Jeśli kochasz zwierzęta, możesz kształcić się w zakresie ich szkolenia i behawiorystyki lub rozpocząć naukę groomingu, tym prestiżowego groomingu wystawowego i komercyjnego. Jeżeli pragniesz wyrażać się artystycznie, odpowiednie będą np. takie kierunki jak wizaż i stylizacja albo dekorowanie wnętrz, w tym coraz bardziej popularny home staging. Poszukaj szkoły, która będzie najbardziej odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dzięki szkołom policealnym zyskujesz okazję na zdobycie określonych kwalifikacji nawet w rok. 

Kierunki dla osób 50+

Akademia III Wieku to propozycja rozwijania swoich pasji dla osób powyżej 50 roku życia. Zajęcia organizowane w ramach prowadzenia danego kierunku to nie tylko okazja do zdobywania nowej wiedzy. Osoby w średnim i starszym wieku, uczestniczący w Akademii III Wieku, często traktują zajęcia jako możliwość regularnych spotkań towarzyskich w gronie osób o tych samych zainteresowaniach oraz do dobrej zabawy. A jakie kierunku są proponowane? Zależy to od konkretnej placówki. Na przykładzie TEB Edukacja przekonać można się, że wśród wielu z nich popularna jest florystyka i bukieciarstwo, warsztaty terapii manualnej czy warsztaty komputerowe. Każdy z kierunków dostosowany jest do potrzeb osób 50+. Materiały dydaktyczne są szczególnie przejrzyste i czytelne, grupy są koedukacyjne i jednorodne wiekowo, atmosfera podczas kursów jest niespieszna, miła i niezwykle przyjazna. Każdy z kursantów ma możliwość indywidualnych konsultacji. 

Kursy zawodowe, szkoły dla dorosłych, edukacja policealna czy specjalne kierunki dla osób dojrzałych to oferty dla tych, którzy pragną zdobywać wiedzę niezależnie od wieku czy dotychczasowych możliwości czerpania z systemu edukacji. Rozwój osobisty czy zawodowy nie musi być jedynie przywilejem młodych. Przebranżowienie się zaś, nastąpić może nawet po wielu latach wykonywania danego zawodu. Wszystko zależy od naszych chęci i determinacji.

--- Artykuł partnera ---


Reklama
Reklama