Kiedy już zaopatrzymy się w klocki hamulcowe, teoretycznie możemy je wymienić na własną rękę. Jednak z racji tego, że to od nich zależy długość drogi hamowania i szybka reakcja, korzystniej zlecić to specjalistom. Wymiana klocków hamulcowych w Olsztynie jest możliwa w Q Service Castrol. To sieć serwisów znanych z wysokiej jakości usług, dlatego zyskujemy pewność, że układ hamulcowy będzie w pełni sprawny. Wróćmy jednak do samego wyboru klocków, na co spojrzeć w pierwszej kolejności?
Czym wyróżniają się wysokiej klasy klocki hamulcowe?
Przede wszystkim wszystkie klocki hamulcowe prawnie dopuszczone do użytku muszą mieć homologację ECE R90. Jeśli na etykiecie takiej informacji nie ma, to jest to znak, że klocki nie mają certyfikacji i mamy do czynienia z częściami fałszywymi. Podróbki możemy też poznać po powierzchni. Oryginalne są gładkie i jednolite. O czym jeszcze pamiętać?
Wśród podstawowych kwestii, na jakie musimy zwrócić uwagę, jest wartość współczynnika tarcia materiału ciernego. Istotne jest też to, jak się zachowuje w różnych warunkach. Jest to o tyle ważne, że materiał cierny wpływa na odporność współczynnika na spadki, pozwala na ciche hamowanie i sprawny powrót do pierwotnych własności. Ponadto klocki hamulcowe będą zużywać się wolniej.
Wielu kierowców chce, żeby klocki hamulcowe łączyły w sobie niską cenę i wysoką jakość, ale nie jest to takie łatwe. Kiedy zaczniemy przyglądać się bliżej poszczególnym modelom, to okaże się, że tańsze nie będą powyższych wymagań spełniać. W ich przypadku nie ma stałego współczynnika tarcia w całym obszarze hamowania. Dobrej klasy części zaproponować mogą takie firmy jak Bosh, Valeo, ATE, TRW, Blue Print, Lucas bądź Tomex.
Cena czy jakość – na czym się skoncentrować?
Klocki hamulcowe możemy podzielić na dwa rodzaje: oryginalne i analogowe. Więcej zalet i lepszej jakości są te pierwsze. Klocki analogowe przyciągają atrakcyjną, bo czasem dwukrotnie niższą ceną. Nie zawsze jednak ich wybór jest dobrą opcją. Może się okazać, że ich zakup to pozorna oszczędność.
Na cenę patrzą zwłaszcza właściciele starszych samochodów i o niskiej mocy. Wtedy tańsze zamienniki mogą się sprawdzić, ale pod warunkiem, że auto nie przekracza prędkości 90 km/h. W innym przypadku cena nie powinna być podstawowym kryterium wyboru. Lepiej skupiać się na klockach producentów wymienionych wyżej.
Poza tym stawiajmy na klocki zbliżone swoim składem do tarcz hamulcowych. Dobrze, by były tej samej marki. Nie bez znaczenia jest również styl jazdy. Nie chodzi tylko o to, jakie rozwijamy prędkości, ale liczy się też płynność i to, jak często gwałtownie hamujemy. Klocki hamulcowe zapewniające krótką drogę hamowania mogą zużywać się szybciej.