Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 16:15
Reklama

Czym cechuje się Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur jest ogólnokrajowym programem informatycznym, który wprowadzony został przez Ministerstwo Finansów. Warto wiedzieć, że dzięki niemu przedsiębiorca może wystawiać oraz otrzymywać elektroniczne faktury ustrukturyzowane. Nie każdy wie, że skorzystanie z takiego rozwiązania może dać korzyści podatkowe. Sprawdźmy zatem, czym cechuje się KSeF i dlaczego warto na niego postawić. Na jakie zalety można liczyć? Z czym wiąże się Krajowy System e-Faktur?
  • 17.04.2023 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym cechuje się Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur

Możliwe jest dobrowolne przystąpienie do KSeF od stycznia 2022 do czerwca 2024 toku. Najnowsze zmiany wskazuję, że termin wejścia w życie obowiązkowego systemu tego typu przesunięto na 1 lipca 2024 roku. Trzeba wiedzieć, że ten termin nie odnosi się do każdego podatnika. W przypadku podatników zwolnionych przedmiotowo lub podmiotowo z VAT trzeba liczyć się z tym obowiązkiem od 1 stycznia 2025 toku. Co ciekawe, KSeF jest uznawany za następcę fakturowania elektronicznego. 

Czym cechuje się Krajowy System e-Faktur? To ogólnopolska platforma teleinformatyczna, która pozwala:

  • Wystawiać
  • Odbierać
  • Przesyłać faktury ustrukturyzowane

Nie bez znaczenia jest to, że Ministerstwo Finansów prowadzi już podobne rozwiązanie na bazie PEF, czyli platformy elektronicznego fakturowania. Pozwala ona wymieniać ustrukturyzowane faktury w obrocie z budżetowymi instytucjami. Jednakże faktem jest, że te dwa pojęcia są różne. KSeF zapewnia także funkcje przechowywania, weryfikowania zgodności z wzorem faktury i oznaczania jej danym numerem. Atutem jest też analiza i kontrola danych z faktur ustrukturyzowanych i wysyłka komunikatów odnośnie odrzucenia, wystawienia lub braku możliwości wystawienia dokumentu. 

Najważniejsze zalety KSeF

Jakie zalety ma Krajowy System e-Faktur? Obecnie można do niego dobrowolnie przystąpić, w związku z czym przedsiębiorca sam decyduje, czy chce z tego korzystać. Na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl znajdziemy o wiele więcej cennych informacji w tym temacie. Trzeba wiedzieć, że rząd przygotował bonusy, które mają za zadanie zachęcać przedsiębiorców do skorzystania z KSeF. Są one następujące:

  • Zwolnienie z obowiązku przekazywania plików JPK_FA na żądanie urzędu
  • Zwolnienie z obowiązku archiwizacji i przechowywania faktur
  • Jednolity forma elektronicznej faktury dla każdego
  • Skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku (z 60 do 40 dni)
  • Możliwość pobierania kosztowych faktur z systemu, bez konieczności posiadania faktury papierowej
  • Większy poziom automatyzacji procesów księgowania i fakturowania, co wpływa na skrócenie czasu na formalności podczas rozliczeń i zmniejszenie podatności na błędy

Jeden wspólny system krajowy sprawia, ze będą przez niego przepływać wszelkie fakturowane transakcje, dzięki czemu fiskus uzyska cenne informacje o dokonywanych działaniach podatników. Można zatem liczyć na przyspieszenie kontroli na gruncie VAT, co z kolei doprowadzi do uszczelnienia podatku VAT oraz zwiększenia dochodów budżetu państwa.

Jak widać, Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które może dawać wiele korzyści przedsiębiorcom i fiskusowi. Aby zachęcić podatników do skorzystania z systemu już teraz, wprowadzone zostały ciekawe bonusy. Warto bliżej poznać te aspekty, co pozwoli nam podjąć decyzję o tym, czy już teraz zamierzamy korzystać z KSeF. Obowiązek ten będzie ciążył na przedsiębiorcach już od 2024 roku, przy czym na uwadze trzeba mieć konkretne terminy. Dzięki programowi można liczyć na sprawne wystawianie, przesyłanie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. 

--- Materiał zewnętrzny ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama