Pilarka - do zadań amatorskich i profesjonalnych
Pilarki są nieocenione dla każdego właściciela domu i ogrodu, gdyż dzięki nim możliwe jest ścinanie mniejszych drzew, wykonywanie cięć pielęgnacyjnych czy usuwanie drzew złamanych lub obumarłych. To również niezwykle ważny sprzęt dla każdego, kto chce przyciąć drewniane elementy, jak deski, kantówki itp. To jednocześnie obowiązkowe urządzenie, by przygotować drewno na zimę. Przykładów można mnożyć, ale nie ma wątpliwości, że warto posiadać ten sprzęt. Żeby jednak być z niego zadowolonym, dobrze jest wiedzieć, jakie parametry decydują o jakości piły spalinowej. I właśnie opiszemy je w kolejnych akapitach.
Moc pilarki spalinowej - jaka powinna być?
Piła spalinowa musi mieć moc - co do tego nie ma wątpliwości. Tylko wtedy poradzi sobie bez problemu z wieloma, nawet najbardziej wymagającymi, zadaniami. Z drugiej strony, nie zawsze potrzebujemy istnego “kombajnu” do pracy, szczególnie jak planujemy jej używać typowo do prostych i mało wymagających prac przydomowych. W tej sytuacji w zupełności wystarczy pilarka spalinowa o mocy od 1,6 do 2,4 kW. Dużo też zależy od tego, jaki rodzaj drewna zamierzamy ciąć. Jeśli iglaste, pilarka nie musi być bardzo mocna, inaczej to jednak wygląda w przypadku drewna liściastego, na przykład dębu. Osoby posiadające własny las i pozyskujący w ten sposób drewno, powinni zainwestować w pilarkę spalinową o mocy powyżej 5 KM i prowadnicy powyżej 40 cm. Na pewno też duże znaczenie ma tu marka - pilarki spalinowe Husqvarna czy pilarki Stihl przystosowane są do ciężkiej pracy.
Waga pilarki spalinowej - jak wpływa na pracę?
Trzeba przyznać, że choć praca z pilarką spalinową zapewnia dużą efektywność, to potrafi być jednocześnie dość męcząca. Przed hałasem, jaki wydaje, można się ochronić, używając wygłuszających nauszników, lecz prawdziwym problemem bywa jej waga. Jeśli jest za duża, możemy mieć problem, by pracować w sposób w miarę komfortowy. Zamiast tego praca stanie się udręką. Przed kupnem więc zweryfikujmy własne możliwości i tężyznę fizyczną. Najlżejsze pilarki przeznaczone do prac amatorskich ważą około 4-5 kg, do prac bardziej profesjonalnych o wiele więcej, bo nawet około 10 kg. Niemniej, najlepiej przed kupnem wziąć sprzęt do ręki i wypróbować jak leży w dłoniach.
Prowadnica pilarki spalinowej - co warto o niej wiedzieć?
Niebagatelne znaczenie ma również długość prowadnicy, gdyż wpływa ona na komfort pracy z urządzeniem. Zasada jest taka, że im dłuższa prowadnica, tym grubsze drzewo można ciąć. Ale coś za coś, gdyż taka prowadnica ogranicza poręczność piły, wymaga też jednocześnie silnika o większej mocy. Do prac przydomowych wystarczy w zupełności prowadnica o rozmiarze 35-40 cm, jeśli jednak chcemy ciąć grube drewno w lesie, musimy postawić na o wiele dłuższą prowadnicę - od 50 do 80 cm.
Hałas pilarki spalinowej - ja głośna potrafi być?
Niezwykle kluczową kwestią jest też głośność urządzenia, bo jak wiadomo - pilarki spalinowe są dość hałaśliwe. Gdy pracuje na pełnych obrotach generuje od 110 do 120 dB, więc jak widzimy, jest to wartość dość znacząca. Na pewno, jak wybieramy własne urządzenie, powinniśmy ocenić poziom jego hałasu, niemniej różnice między różnymi modelami w tym zakresie nie są zbyt duże.
Biorąc te parametry pod uwagę, zwiększamy swoje szanse, że kupimy sprzęt idealnie dopasowany, który sprawdzi się w najważniejszych zadaniach.