Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 lipca 2025 12:56
Reklama

Pomidory z własnego ogrodu – informacje dla początkujących ogrodników

Pomidory to zdrowe, smaczne i niskokaloryczne warzywa. Choć współcześnie nie wyobrażamy sobie bez nich życia – w polskiej kuchni pojawiły się stosunkowo niedawno. Współcześnie w sklepach ogrodniczych można kupić wiele odmian pomidorów. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na samodzielną uprawę tych warzyw?
  • 23.06.2023 10:31
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pomidory z własnego ogrodu – informacje dla początkujących ogrodników

Pomidory w polskim ogrodzie

Ogrodnicy planujący własną uprawę pomidorów powinni zdawać sobie sprawę, że rośliny te wywodzą się z Ameryki Południowej, co sprawia, że mają duże wymagania cieplne. Wiosenne i jesienne przymrozki mogą być dla nich poważnym zagrożeniem.
 

Warto jest poświęcić nieco czas na wybór takiej odmiany pomidorów, która będzie w najwyższym stopniu spełniała nasze oczekiwania. Do wyboru mamy między innymi pomidory gruntowe sztywnołodygoweolbrzymie pomidory malinowe (wyróżniają się one różową skórką i słodkim smakiem), pomidory gruntowe.

Jeżeli mieszkamy w chłodniejszej części kraju, najbezpieczniej jest uprawiać pomidory w szklarni lub tunelu foliowym. Wprawdzie warzywa uprawiane na słonecznym stanowisku pod gołym niebem posiadają wyjątkowe walory smakowe, musimy zdawać sobie sprawę, że nawet niewielkie przymrozki mogą zniszczyć nasze uprawy.
 

Najlepsza temperatura wzrostu dla pomidorów waha się pomiędzy 18 a 25 stopniami Celsjusza (musimy mieć świadomość, że przy temperaturach przekraczających 30 stopni warzywa nie wytwarzają likopenu – czerwonego barwnika).
 

Pomidory mają dość duże wymagania glebowe. Powinniśmy zapewnić im podłoże przepuszczalne, nagrzewające się, zasobne w składniki pokarmowe (a zwłaszcza w próchnicę), przepuszczalne.
 

Regularne podlewanie jest w przypadku pomidorów koniecznością. Nawet krótkookresowe susze mogą sprawić, że owoce będą zdeformowane i niesmaczne. Doświadczeni ogrodnicy radzą podlewać pomidory w taki sposób, żeby nie moczyć części zielonych rośliny (zwiększa to zagrożenie rozwoju chorób grzybowych).
 

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. W przypadku pomidorów bardzo dobrze sprawdzają się nawozy ekologiczne, gnojówki z pokrzywy, a także nawozy mineralne.
 

W przypadku uprawy pomidorów w tunelach foliowych czy szklarniach problemem jest brak owadów zapylających (pomidory są obcopylne). Z tego względu warto pamiętać o codziennym otwieraniu tuneli. Innym rozwiązaniem jest regularne potrząsanie krzaczkami, co spowoduje przemieszczanie się pyłku.
 

Dlaczego warto uprawiać pomidory?
 

Pomidory w większości składają się z wody, zawierają duże ilości witamin, minerałów, karotenoidów, antyoksydantów. Ich regularne spożywanie może mieć korzystny wpływ na kondycję naszego układu krążenie. Pomidory obniżają ciśnienie (ze względu na wysoką zawartość potasu), zmniejszają prawdopodobieństwo miażdżycy. Obecna w warzywach witamina C i inne antyoksydanty wspierają pracę układu immunologicznego. Pomidory zawierają likopen, który jest w stanie neutralizować niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego na naszą skórę.
 

Jak kupić wysokiej jakości nasiona pomidorów?

W sklepach ogrodniczych (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych) znajdziemy szeroki wybór nasion pomidorów. Przy zakupie nie należy kierować się ceną. Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wydać więcej i kupić nasiona renomowanych producentów niż wybrać nasiona niewiadomego pochodzenia (które bardzo często są niepełnowartościowe). Pamiętajmy, że opakowanie nasion nie może być wyblakłe (jest to sygnał, że zbyt długo przebywało na wystawie sklepowej), ani w żaden inny sposób uszkodzone.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama