Jak działa zdrowe oko?
Zastanawiałeś lub zastanawiałaś się już kiedyś nad tym, na jakiej zasadzie działają ludzkie oczy? Można to wytłumaczyć w dość prosty sposób. W poprawnie funkcjonującym oku światło pada na siatkówkę, przechodząc jednak wcześniej przez rogówkę i soczewkę. Widziany obraz pada na tylną ścianę siatkówki i zostaje zarejestrowany przez komórki nerwowe oraz przetworzony na impulsy nerwowe. W zdrowym oku soczewka adaptuje się, by obraz rzutował dokładnie na siatkówkę.
Warto wiedzieć, że na działaniu ludzkiego oka oparta jest zasada działania pierwowzoru aparatu fotograficznego, czyli urządzenia znanego jako camera obscura. Jest to zamknięte pudełko z jednym małym otworem. Światło, które wpada do środka przez otwór, projektuje obraz na płaszczyźnie po drugiej stronie. Utworzony obraz jest odwrócony do góry nogami, a jego ostrość można regulować, zbliżając lub oddalając się od obiektu.
Jakie wady wzroku można korygować lub całkowicie wyeliminować przy pomocy lasera?
Laserowa korekta wad wzroku może przynieść znakomite efekty w przypadku dość często występujących nieprawidłowości w budowie oka. O jakie wady wzroku chodzi? Oto one:
Krótkowzroczność to minusowa wada wzroku, która objawia się tym, że oddalone obiekty widzi się jako rozmyte i nieostre. Wada ta spowodowana jest tym, że gałka oczna ma zbyt dużą moc lub jest za długa, co sprawia, że promienie świetlne skupiają się przed siatkówką. Krótkowidz często mruży oczy, by zwiększyć ostrość widzenia. By zlikwidować wadę wzroku przy krótkowzroczności, należy nieco spłaszczyć rogówkę.
Nadwzroczność jest plusową wadą wzroku, z którą mamy do czynienia w sytuacji, gdy układ optyczny jest słaby. U osób z nadwzrocznością obraz pojawia się za siatkówką – widzą one lepiej obiekty, które są położone dalej niż te umiejscowione blisko. Przy tej wadzie należy trochę uwypuklić rogówkę.
Astygmatyzm wiąże się z nieregularnym kształtem rogówki bądź soczewki i powstawaniem na siatkówce oka obrazu niepunktowego. Dochodzi do rozmycia obrazu, zmniejszenia czułości na kontrast i utraty ostrości widzenia na krawędzi. Powierzchnię oka z astygmatyzmem trzeba wygładzić i nadać jej kształt kuli pozbawionej nierówności.
Na czym polega laserowa korekta wzroku w Klinice Lens?
Nowoczesny zabieg laserowej korekcji wad wzroku, którego technika została opracowana w latach 80., polega na kształtowaniu rogówki za pomocą lasera. Zabieg jest bezbolesny i przebiega w znieczuleniu miejscowym. Laser obsługiwany przez doświadczonego specjalistę w precyzyjny sposób usuwa zbędną tkankę w rogówce i nadaje jej kształt potrzebny do wyeliminowania zdiagnozowanej wady wzroku. Oczywiście taki zabieg musi być poprzedzony badaniami kwalifikacyjnymi, aby był on możliwie jak najbardziej bezpieczny i efektywny.
Masz obawy co do tego, czy warto zdecydować się na laserową korektę wzroku? Najnowsze metody laserowej korekcji wady wzroku są bez porównania skuteczniejsze niż jej pierwsze próby, które miały miejsce już w latach 50. ubiegłego wieku. Dzięki niesamowitemu postępowi technologii i udoskonaleniu narzędzi do przeprowadzania laserowej korekcji wzroku wyeliminowano ból, a dyskomfort związany z zabiegiem został zredukowany do minimum. Przekonaj się, że nowoczesny laser w Klinice Lens to rozwiązanie, na które warto było czekać!
Zastanawiasz się, jak długo trwa zabieg korekty wzroku laserem? Dla niektórych osób odpowiedź może być zaskakująca. Cały proces trwa jedynie od kilku do kilkunastu minut. Ważną informacją jest także to, wady, których da się pozbyć przy pomocy zabiegu laserowego w Klinice Lens, to: dalekowzroczność pomiędzy +0.75D a +4.0D, krótkowzroczność pomiędzy -0.5D a -10D oraz astygmatyzm około 5 D (dane uśrednione). Zdecyduj się na zabieg w Klinice Okulistycznej Lens Olsztyn i wybierz lepszą jakość życia na co dzień.