Problemy z zatokami — czym się objawiają?
W większości wypadków problemy objawiają się właśnie w postaci zapalenia zatok. Symptomy tej choroby to utrata drożności nosa, która czasem połączona jest ze wzmożoną produkcją wydzieliny z niego w formie kataru przedniego. Zdarza się też, że występuje tzw. katar tylny. Oznacza to, że wydzielina wytwarzana w zatokach spływa po tylnej ścianie gardła.
Kolejne typowe dla zapalenia zatok objawy to ból głowy, a nawet uczucie rozpierania twarzy i zaburzenia węchu. Rzadziej spotykana jest gorączka i osłabienie, czy też bóle ucha, bądź kaszel.
Domowe sposoby na ból zatok
Zapalenie zatok w domu można leczyć tylko objawowo, czyli stosować sposoby, które pomogą z każdym z kolejnych symptomów. W udrożnieniu zatok świetnie pomagają na przykład inhalacje. Do nich można wykorzystać różne zioła, olejki eteryczne, bądź sól kuchenną. Regularna inhalacja przez kilka dni przyniesie zazwyczaj dużą ulgę.
Z bólem pojawiających się w różnych miejscach twarzy najlepiej poradzą sobie ciepłe okłady. Wystarczy przygotować rozgrzane kompresy w postaci nawet ciepłego ręcznika i przyłożyć do miejsca, w którym występuje ból. Kolejna domowa metoda to płukanie zatok. Można je przeprowadzić za pomocą gruszki do nosa. Przepłukanie jamy nosowej oraz zatok roztworem soli fizjologicznej może pomóc w ich udrożnieniu.
Leki na zatoki dla dorosłych i młodzieży
Kiedy domowe sposoby zawodzą, trzeba zdecydować się na przyjęcie przygotowanych z myślą o zatokach preparatów. Dobry lek na zatoki bez recepty może być w formie tabletek, aerozolu do nosa, rozpuszczalnych saszetek, czy też płukanek. Wybór najlepiej skonsultować z lekarzem, który odpowiednio rozpozna schorzenie i przepisze właściwe dla niego leki.