Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 14:13
Reklama

Znamy pierwsze pytanie referendalne. Kolejne poznamy już wkrótce

Prezes PiS ujawnił, jakie pytanie władza chce zadać Polakom w referendum. To pierwsze z 4, jakie mają znaleźć się na karcie do referendum.
Podziel się
Oceń

„Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" – brzmi pierwsze pytanie referendalne, które ujawnił dziś rano (piątek 11 sierpnia) Jarosław Kaczyński. W sumie mają być 4 pytania. Sztabowcy PiS rozważają, czy forsować pomysł przeprowadzenia referendum w dniu wyborów parlamentarnych. A te – przypomnijmy – odbędą się 15 października.

Emigranci, wiek emerytalny, rolnictwo

Dyskusja o referendum zaczęła się od sprawy relokacji emigrantów, chociaż przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie zapewniali, że ten system nie obejmuje Polski. Partia rządząca była jednak głucha na wszelkie wyjaśnienia. Pytanie o emigrantów ma być kolejnym, które PiS zada Polakom. 

Wszystkie pytania referendalne poznamy w najbliższych dniach. Będą także dotyczyły wieku emerytalnego i rolnictwa.

– Dla nas decydujący jest zawsze głos zwykłych Polaków – powiedział Jarosław Kaczyński w opublikowanym w piątek rano nagraniu. 

I dodał: – Głos zwykłych obcych polityków, w tym niemieckich, nie ma żadnego znaczenia. Dlatego w sprawach kluczowych chcemy się odwołać do państwa bezpośrednio, w referendum.

PKW nie widzi przeszkód

Stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie referendum w dniu wyborów jest jasne. 

„Odnosząc się do wątpliwości związanych z prowadzeniem równolegle kampanii wyborczej i kampanii referendalnej, niezależnie od ewentualnych trudności, należy mieć na uwadze, że ustawodawca w art. 90 ustawy o referendum ogólnokrajowym przewidział możliwość przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami powszechnymi (poza wyborami do organów jednostek samorządu terytorialnego). Oznacza to, że ustawodawca założył także jednoczesne prowadzenie kampanii wyborczej i kampanii referendalnej (por. art. 90 ust. 1 pkt 3 ustawy)” – czytamy w komunikacie.

PKW dodaje, że wydatki wyborcze są określone i kontrolowane. Natomiast co do...

„...finansowania kampanii referendalnej nie mają zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego. Wydatki ponoszone przez podmioty biorące udział w kampanii referendalnej pokrywane są z ich źródeł własnych i zgodnie z właściwymi przepisami określającymi ich działalność finansową. Są to zatem odrębnie prowadzone gospodarki finansowe” – podkreśla PKW.

Decyzja o organizacji referendum w dniu wyborów ma zapaść w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama