Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 16:50
Reklama

Kryzys i drożyzna nam niestraszne. Ponad połowa Polaków nie zamierza oszczędzać energii [SONDAŻ]

Nie zatrzymują nas ani zmiany klimatyczne, ani zagrożenie kryzysem, ani nawet własne finanse. Z najnowszego sondażu wynika, że Polacy nie będą oszczędzać energii elektrycznej.
Kryzys i drożyzna nam niestraszne. Ponad połowa Polaków nie zamierza oszczędzać energii [SONDAŻ]
Autor: iStock

Obawy o kryzys energetyczny, który może w Polsce nastąpić już najbliższej zimy, są coraz większe. Nieustannie podnoszone są również koszty ogrzewania. Pomimo to nie zamierzamy zmieniać swoich nawyków związanych z użytkowaniem energii – tak wynika z badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

37,3 proc. pytanych zamierza w najbliższym czasie zmniejszyć zużycie energii w swoim gospodarstwie domowym, a 0,7 proc. z nich szacuje, że będzie ono wyższe niż dotychczas. Jednak aż 60,6 proc. respondentów twierdzi, że nic w tej kwestii - w ich domach - się nie zmieni. 1,4 proc. pozostałych uczestników sondy nie sprecyzowało swojego zdania, wskazując odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Spośród tych, którzy nastawieni są na oszczędzanie, najwięcej osób deklaruje, że będzie baczniej pilnować, aby niepotrzebne oświetlenie pozostawało wyłączone (52,6 proc.). Niespełna 22 proc. ankietowanych zamierza zmniejszyć w domach temperaturę w okresie grzewczym, a 11,4 proc. z nich ograniczy używanie urządzeń elektrycznych. Tylko 4,5 proc. respondentów rozważa zamontowanie nowego źródła ciepła; 2,4 proc. odpowiedzi dotyczyło zaś planów związanych z remontem i dociepleniem domu. 0,8 proc. Polaków chce zamienić posiadane urządzenia na bardziej energooszczędne. 1,9 proc. uczestników wskazało, że podejmie w tej kwestii „inne” działania, a 4,6 proc. nie umiało udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Przypomnijmy, że procedowana jest nowa ustawa przyznająca dofinansowanie (3 tys. zł) dla gospodarstw ogrzewanych węglem. W czwartek ma zostać przedstawiony projekt ustawy, na mocy której świadczenie mają otrzymać również osoby, które używają do tego innych paliw (np. gaz i pellet). Ceny tego pierwszego surowca poszybowały, co jest następstwem niemal o połowę mniejszych jego zapasów, niż jeszcze rok temu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gosia 04.08.2022 09:10
Oszczędzanie nie ma sensu - płacimy wyłącznie za: wiszący licznik.. stałe i zmienne opłaty za zdostawę, podatek itp... można wszystko odłączyc a i tak "rachunek" kośmiczny...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama