Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 30 września 2022 08:55
Reklama

Gra wideo zamiast lektury. Uczy o wojnie [POBIERZ]

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do pobierania darmowej gry. Jej fabuła ma pomóc wcielić się w rolę osób, które walczą o przeżycie w czasie wojny.
Gra wideo zamiast lektury. Uczy o wojnie [POBIERZ]
Autor: gov.pl

This War of Mine to pierwsza w historii gra komputerowa, która znalazła się w programie nauczania w szkołach. Jej akcja toczy się w mieście ogarniętym wojną. Cywile usiłują wygrać walkę o własne życie. Aplikacja stworzona przez 11 Bit Studios nie tylko pozwala wcielić się w rolę ofiary, ale również pokazuje, jak wielkie zmiany zachodzą w jej umyśle.

„Cechuje ją niezwykły realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnom i bezkompromisowe ukazanie wyniszczającej moralnie i fizycznie walki o życie. Jednocześnie interaktywność będąca domeną gier wideo pozwala spojrzeć na trudną tematykę z perspektywy uczestnika zdarzeń” – czytamy w rządowym komunikacie.

Przemyślana i dopracowana

Jak wyjaśnia MEiN, gra powstała w oparciu o wydarzenia historyczne, które miały miejsce w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a jej detale są dopracowane z dużą dbałością. Analizom poddano m.in. powstanie warszawskie, szturm Groznego czy wojnę w Syrii. Wykorzystano również relacje świadków oblężenia Sarajewa. Do ukazania emocjonalnej strony wykorzystano wyniki badań ukazujących wpływ wojny na psychikę zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Coś więcej niż lektura

Według informacji przekazanej przez resort – cechą wyróżniającą grę spośród dzieł literatury czy kina jest jej forma – to gracz podejmuje decyzje o kolejnych krokach.

„Opowiadanie historii poprzez decyzje gracza pomaga zrozumieć okrucieństwa, na jakie narażeni są cywile w czasie konfliktów zbrojnych” – czytamy.

Do oprogramowania stworzono również materiały edukacyjne i scenariusz lekcji, dzięki czemu nauczyciele mogą omawiać jego przebieg na zajęciach z uczniami. Aplikacja dostępna jest do pobrania bezpłatnie [TUTAJ], jednak jej dalsze rozpowszechnianie jest zabronione.

[removed][removed]

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama