Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 30 września 2022 08:26
Reklama

Zablokowane konto na Allegro? Teraz oszuści rozsyłają taką wiadomość [ARTYKUŁ]

Kolejna akcja przestępców, którzy na wszelkie sposoby usiłują przekonać swoje ofiary do podania swoich danych. A stąd już tylko krok do utraty oszczędności.
Zablokowane konto na Allegro? Teraz oszuści rozsyłają taką wiadomość  [ARTYKUŁ]
Autor: iStock

Phishing to popularna w ostatnim czasie metoda oszustów, która polega na uśpieniu czujności ofiary. Złodzieje nakłaniają odbiorców wiadomości do podjęcia konkretnych działań umożliwiających im wyłudzenie informacji. W tym celu podszywają się pod osoby lub instytucje, które pozornie mogą wydawać się wiarygodne. 

Jak rozpoznać oszustwo?

Zdarza się, że wiadomość od oszustów napisana jest łamaną polszczyzną.

Warto zwrócić też uwagę na poprawność linku, który mamy otworzyć. Dla zmylenia ofiary, złodzieje zamieniają np. jeden znak, który łatwo przeoczyć. Pozornie daje to wrażenie, że korzystamy z autentycznego źródła.

Nasze wątpliwości powinny wzbudzić też wszystkie wiadomości, które zachęcają lub wprost nakłaniają do otwarcia witryny, pobrania aplikacji lub załączników oraz wypełnienia formularza z danymi osobowymi.

Przestępcy kolejny raz podszywają się pod Allegro

Jak ostrzega portal Niebezpiecznik, który informacje o zagrożeniu ma od swoich czytelników, przestępcy po raz kolejny wykorzystują do wyłudzania danych platformę sprzedażową Allegro. Wcześniej sam serwis informował, że na telefony Polaków przychodziły wiadomości o rzekomej niedopłacie odnotowanej na koncie użytkownika. Tym razem złodzieje informują potencjalne ofiary, że ich konto w serwisie zostało zablokowane z powodu podanych tam nieprawdziwych informacji. Zachęcają jednocześnie do wyjaśnienia sprawy za pomocą załączonego linku.
 

[removed][removed]

Kliknięcie przenosi internautę do strony przypominającej Allegro, gdzie wymagane jest podanie m.in. numeru PESEL, numeru dowodu osobistego oraz loginu i hasła. Nietrudno domyślić się, że będąc w posiadaniu tych informacji, osoby trzecie mogą chociażby doprowadzić do zaciągnięcia niechcianych zobowiązań na konto swoich ofiar lub logować się do bankowości elektronicznej i wyczyścić ich rachunki bankowe.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama