Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 10:46
Reklama

Polacy nie chcą finansować Kościoła [SONDAŻ]

Te opinie powinny zaniepokoić kościelną hierarchię. Okazuje się, że wielu z nas oczekuje zmiany pozycji Kościoła w Polsce. A prawie 70 proc. uważa, że publiczne pieniądze nie powinny trafiać do kościelnej kasy.
Polacy nie chcą finansować Kościoła [SONDAŻ]
Autor: iStock

Jak duża powinna być rola Kościoła w państwie? Z najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że Polacy oczekują zmian w tej kwestii.

Na pytanie, czy przywileje podatkowe Kościoła powinny być zlikwidowane, aż 70 proc. ankietowanych wyraziło swoje poparcie dla tego pomysłu. Jedynie 23 proc. z nich uważa, że kwestia opodatkowania tej instytucji nie wymaga żadnych zmian.

Nieco bardziej podzielone są zdania w kwestii religii w szkołach. Niewielką większością (50 proc. głosów) badani opowiadają się za tym, aby nadal dzieci mogły brać w niej udział. Zlikwidowanie przedmiotu byłoby lepszym posunięciem według 44 proc. uczestników sondy. Pozostałe 6 proc. głosów to osoby, które nie umiały wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Podobnie opinie rozkładają się w przypadku pytania o symbole religijne. 54 proc. respondentów twierdzi, że w dalszym ciągu powinny one znajdować się w miejscach publicznych, jak np. szkoły czy sejm i urzędy. 41 proc. pytanych jest innego zdania – według nich symbole te powinny zniknąć z publicznej przestrzeni. 5 proc. uczestników badania nie sprecyzowało swojej odpowiedzi.

Połowa badanych uważa również, że księża nie powinni brać udziału w państwowych uroczystościach. Kolejne 42 proc. stanowią osoby, które nie widzą potrzeby zmian w tej kwestii. 8 proc. pytanych wskazało odpowiedź: „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Na koniec IBRiS zapytał swoich rozmówców, czy państwo powinno finansować Kościół. Na „tak” wskazało tylko 26 proc. respondentów. Aż 66 proc. uważa, że publiczne pieniądze nie powinny trafiać do kasy Kościoła. Pozostałych 8 proc. uczestników nie miało na ten temat zdania.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama