Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 11:33
Reklama

Młodzi Polacy chcą iść w kamasze. Gdzie zgłosić się do armii? [ARTYKUŁ]

W sobotę 21 maja armia urządziła pikniki, które - jak chwali się szef MON - okazały się sukcesem. Gdzie teraz można zgłosić się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Młodzi Polacy chcą iść w kamasze. Gdzie zgłosić się do armii? [ARTYKUŁ]
Autor: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji

Żeby wypromować rekrutację, w każdym województwie armia zorganizowała po dwa pikniki. Podczas sobotnich (21 maja) imprez pierwsi kandydaci do służby mogli złożyć dokumenty. Szef MON Mariusz Błaszczak w swoim tweecie napisał, że do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się już 1600 osób. A...

„To dopiero początek naboru. Do końca roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc. W przyszłym roku będziemy zwiększać tę liczbę” - czytamy. - „Nowy rodzaj służby to 4560 zł od 1 dnia i możliwość zdobycia nowych uprawnień”.

[removed][removed]

Co miał na myśli? Otóż armia kusi przywilejami. Wśród nich jest możliwość rozwoju i wspomniane zdobycie nowych uprawnień, jak np. zrobienie prawa jazdy na wszystkie kategorie, ale także m.in. kursu płetwonurkowego.

Kolejne „bonusy” to:

  • możliwość starania się o przyjęcie do zawodowego wojska,

  • pierwszeństwo, po spełnieniu wymagań, w zatrudnieniu w administracji publicznej,

  • objęcie ochroną małżonka żołnierza; gdy jedna osoba z pary będzie w wojsku, to drugiej nie będzie można zwolnić z pracy.

Każdego chętnego czekają dwa etapy służby. Pierwszy to 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia. Kończy się ono złożeniem przysięgi. Potem zaczyna się 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce. Żołnierz nie musi być jednak skoszarowany i jeśli chce, może mieszkać w domu.

Gdzie się zgłosić

Kandydaci do służby mogą się zgłosić online (wojsko-polskie.pl) lub stacjonarnie. Zajmuje się tym nowopowstałe Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Podlega mu 16 oddziałów zamiejscowych i 86 wojskowych centrów rekrutacji. Oznacza to, że np. w województwie dolnośląskim kandydat może złożyć dokumenty nie tylko we Wrocławiu, ale także w Bolesławcu, Głogowie i Kłodzku.

Lista punktów rekrutacyjnych znajduje się w tym miejscu.

Od kandydatów wojsko wymaga:

  • ukończone 18 lat,

  • polskie obywatelstwo,

  • niekaralność za przestępstwo umyślne,

  • dobra kondycja fizyczna i psychiczna,

  • wykształcenie co najmniej podstawowe,

  • nieposzlakowana opinia.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama