Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 07:14
Reklama

Na spacerze warto patrzeć pod nogi. Leśnicy ostrzegają przed żmijami [ARTYKUŁ]

Wybierając się na spacer do lasu, warto wiedzieć, co możemy tam spotkać. I nie chodzi tu o drzewa.
Na spacerze warto patrzeć pod nogi. Leśnicy ostrzegają przed żmijami [ARTYKUŁ]
Autor: iStock

Leśnicy opowiedzieli na Facebooku historię jednego z użytkowników, który - spacerując po lesie - natknął się na węża.

"Wąż, na którego natknął się pan Marek, jest widywany stosunkowo rzadko. Gadem tym jest gniewosz plamisty. Informację o spotkaniu przekazaliśmy naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, zajmującym się właśnie gniewoszami" - czytamy w poście na FB.

Wielu z nas taki widok wprawiłby zapewne w osłupienie, bo pełzające gady nie kojarzą się zbyt przyjaźnie. Dlatego leśnicy przygotowali krótką instrukcję, która pomoże nam się nauczyć, jak rozpoznawać poszczególne gatunki żmii i wiedzieć, jakie zagrożenia są z nimi związane.

Jak podkreślają eksperci od leśnej fauny, najczęściej występującym okazem jest beznoga jaszczurka, potocznie zwana padalcem. Nieco rzadziej możemy spotkać w lesie żmiję zygzakowatą, a w okolicach zbiorników wodnych nie powinien zaskoczyć nas widok zaskrońca. Gatunkiem, z którym spotkał się czytelnik profilu leśników, jest gniewosz plamisty.

Na poniższej grafice zostały przedstawione najczęściej występujące węże wraz z opisami ich wyglądu, sposobu poruszania się, ryzykiem ukąszenia czy aktywnością typową dla danego gatunku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama