Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 07:12
Reklama

Nie masz wkładu własnego na mieszkanie? Rząd ci pomoże [ARTYKUŁ]

Własne mieszkanie… Marzenie wielu Polaków. Jedną z przeszkód utrudniających jego spełnienie jest wkład własny, bo zgromadzenia tak dużej kwoty nie jest proste. Od 27 maja ma być łatwiej. Dlaczego?
Nie masz wkładu własnego na mieszkanie? Rząd ci pomoże [ARTYKUŁ]
Autor: freepik.com

Ceny mieszkań szybują. Wysoka inflacja (w kwietniu 12,3 proc.) i rosnące od miesięcy stopy procentowe (obecnie wynosi 5,25 proc.) znacząco podnoszą cenę metra kwadratowego. A to znaczy, że jeśli ktoś planuje kupno mieszkania za kredyt hipoteczny (zakładając, że w ogóle go dostanie), musi zgromadzić dużo większy wkład własny. Dla wielu Polaków jest to poza ich możliwościami.

Z ostatniego raportu spółki Notus Finanse – jak czytamy w Strefie Biznesu – wynika, że dramatycznie spada zdolność kredytowa Polaków. Na przykład rodziny 2+1 spadła nawet o 42 proc.  Dlatego rząd chce wesprzeć osoby, które planują kupić mieszkanie. Ma im pomóc przygotowywany od roku program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Rusza 27 maja.

Zdolność kredytowa

–  Żeby skorzystać z programu rządowego, trzeba będzie posiadać zdolność kredytową na wnioskowaną kwotę oraz znaleźć nieruchomość spełniającą wymogi ceny za metra kwadratowego , a to już może nie być takie proste – zauważa Paweł Komar, prezes zarządu Notus Finanse, jak czytamy w Strefie Biznesu.

I dodaje: – Niektórzy mieli nadzieję, że nazwa „Mieszkanie bez wkładu własnego” może oznaczać – najprościej rzecz ujmując – że wymagany wkład własny zostanie po prostu doliczony do kwoty zobowiązania. Jest to z jednej strony ułatwienie, ponieważ uzbieranie 10-20 proc. wkładu własnego stanowi wyzwanie dla niektórych klientów, ale z drugiej strony wymagana zdolność kredytowa automatycznie musi być wyższa.

Komu i ile?

O kredyt gwarantowany będzie się można ubiegać do 31 grudnia 2030 roku. Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego: nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na które zaciągany jest kredyt.

Ta gwarancja Bank Gospodarstwa Krajowego zastępuje wkład własny, ale trzeba go będzie spłacić, tak jak pozostałą część kredytu. To oznacza, że klient nie otrzyma żadnych pieniędzy – po prostu będzie mógł się ubiegać o kredyt na 100 proc. wartości kupowanej nieruchomości.

Kredyt zostanie udzielony na minimum 15 lat i będzie dostępny tylko w złotówkach. Jego przeznaczenie to zakup mieszkania lub domu, zakup działki i budowa oraz wykończenie domu.

Spłata rodzinna. Co to jest?

Jeśli w czasie spłaty kredytu rodzina powiększy się o drugie albo kolejne dziecko, to może liczyć na jednorazową spłatę części kapitału gwarantowanego kredytu. Wysokość spłaty wyniesie 20 tys. zł w przypadku urodzenia się drugiego dziecka oraz 60 tys. zł w przypadku urodzenia się trzeciego lub kolejnego dziecka.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama