Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 07:46
Reklama

NBP. Czy Glapiński zostanie na drugą kadencję? Wokół sprawy rośnie spór [ARTYKUŁ]

Dalej nie wiadomo, czy Adam Glapiński będzie rządził NBP przez 6 kolejnych lat. Wokół sprawy narastają kontrowersje. Dziennikarze ujawnili, że jego ponowny wybór na to stanowisko może być niezgodny z prawem.
NBP. Czy Glapiński zostanie na drugą kadencję? Wokół sprawy rośnie spór [ARTYKUŁ]
Autor: NBP

10 czerwca 2016 r. Adam Glapiński został powołany na szefa Narodowego Banku Polskiego. Funkcję objął niecałe 2 tygodnie później, po zaprzysiężeniu przez sejm. To oznacza, że niebawem kończy się jego urzędowanie. W związku z tym prezydent Andrzej Duda odpowiednio wcześniej zarekomendował kandydata. Postawił na… obecnego prezesa. Okazuje się jednak, że sprawa może być o wiele bardziej skomplikowana.

W mediach wrze

Ma to związek z publikacją, która ukazała się m.in. w serwisie RMF 24. Poinformowano w niej, że powołanie Adama Glapińskiego na kolejną kadencję może być niezgodne z prawem. Wynika to z ustawy o Narodowym Banku Polskim.

„W lutym 2016 r. prezydent Andrzej Duda, na wniosek ówczesnego prezesa NBP Marka Belki, powołał Adama Glapińskiego na stanowisko członka zarządu banku, co trzeba uznać za pierwszą kadencję Glapińskiego w zarządzie. Kilka miesięcy później, w czerwcu 2016, prezydent powołał Glapińskiego na prezesa banku. Co jest drugą kadencją w zarządzie banku. Na więcej ustawa nie pozwala. A więc może to nie pozwalać na powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa, czyli trzecią w zarządzie” – czytamy na wspomnianej stronie.

Opinie są podzielone

Jak ustalono, w związku z opisaną sytuacją prezydent Andrzej Duda domaga się wyjaśnień od swoich współpracowników.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot stwierdził zaś, że zdania prawników w tym temacie są podzielone.

„Mamy opinie mówiące o tym, że wszystko jest zgodnie z prawem – i tego się trzymamy” – oznajmił.

Na kontrowersje wokół powołania Glapińskiego zareagował m.in. Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej. Zwrócił się do Andrzeja Dudy o ujawnienie stanowisk prawnych dotyczących spornego aspektu. Skan pisma zamieścił na Twitterze.

Pierwsza kadencja Adama Glapińskiego jako prezesa NBP upływa w czerwcu 2022 r. Wstępnie zapowiedziano, że głosowanie sejmowe nad wyborem Glapińskiego na drugą kadencję będzie przeprowadzone w nadchodzącym tygodniu.

Trwa cykl podwyżek

„Będziemy stopy (proc. – przyp. red.) podnosić nadal, aż do momentu, kiedy osiągniemy pewność, że trwale obniży się inflacja. Takie jest nasze zadanie jako Narodowego Banku Polskiego – zapowiedział w piątek prezes Adam Glapiński. I, jak poinformowano w serwisie TVN 24. Biznes, dodał, że „obecna wysokość stóp proc. z punktu widzenia ostatnich 20 lat jest normalna”. Tłumaczył, że RPP chce zredukować poziom inflacji do wskaźnika wynoszącego 2,5 proc. plus / minus 1 p. proc.

Przypomnijmy, że podczas czwartkowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyższeniu stóp proc. NBP o 0,75 p. proc. – do poziomu 5,25 proc. w skali rocznej, jeśli chodzi o stopę referencyjną.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama