Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 11:36
Reklama

500 plus przed świętami? Tak, ale nie dla wszystkich [ARTYKUŁ]

Wielkanoc coraz bliżej, dlatego rodzice pytają… kiedy na ich kontach pojawi się 500 plus. Sprawdziliśmy i odpowiadamy.
500 plus przed świętami? Tak, ale nie dla wszystkich [ARTYKUŁ]
Autor: iStock

Program „Rodzina 500 plus” został wprowadzony w Polsce w 2016 roku. Początkowo świadczenie obejmowało jedynie drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Od 2019 roku jednak objęte zostały nim wszystkie dzieci.

Złożenie wniosku o przyznanie tego świadczenia nie wymaga dokumentowania dochodów, bo w tym przypadku nie obowiązuje próg finansowy uprawniający do jego pobierania. Wyjątkiem są sytuacje, w których rodzice pobierają podobny zasiłek poza granicami Polski, niepełnoletnie dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub samo wychowuje dzieci, które są beneficjentami programu.

ZUS przejął wypłaty

Do niedawna obsługą programu zajmowały się samorządy. Od początku 2022 roku obowiązek ten zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który już wypłaca pieniądze części beneficjentów.

Urzędy miast i gmin realizują jeszcze część wypłat za poprzedni okres rozliczeniowy, jednak potrwa to nie dłużej niż do 31 maja. Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca i od tego dnia program w całości będzie już podlegał ZUS.

Kiedy kwietniowe wypłaty?

Wielu rodziców zastanawia się, czy wypłaty zaplanowane na kwiecień wpłyną na ich konta przed Wielkanocą, co z pewnością ułatwiłoby jej zorganizowanie. Jak się dowiadujemy, niektóre rodziny będą mogły z takiej szansy skorzystać, jednak świadczenia przesyłane będą w kilku, różnych terminach, co nie daje stuprocentowej pewności, że przelew dotrze na czas. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama