Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 07:51
Reklama

Zaczyna się skup hrywien. Wiemy, gdzie można je sprzedać [ARTYKUŁ]

Od piątku 25 marca uchodźcy będą mogli wymieniać ukraińską walutę na złotówki.
Zaczyna się skup hrywien. Wiemy, gdzie można je sprzedać [ARTYKUŁ]
Autor: iStock

To problem, który pojawił się niemal zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Uciekający do Polski brali ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i gotówkę. Sądzili, że uda im się wymienić ukraińskie hrywny na złotówki. Szybko się rozczarowali. Oficjalny kurs Narodowego Banku Polskiego (notowanie z 24 lutego) wynosił około 14 złotych za 100 hrywien, ale z dnia na dzień kantory przestały wymieniać walutę.

Potem coś się zmieniło, ale za hrywnępłacono bardzo mało – od 2 do 4 złotych za 100 hrywien. O ile w ogóle jakiś kantor chciał je wymienić. Ukraińcy zostali z pieniędzmi, za które nic w Polsce nie mogli kupić. Dlatego z pomocą ruszyło im wielu Polaków i sami zaczęli odkupować walutę.

Obecnie sytuacja jest już trochę lepsza. Stawki w kantorach urosły do 12 zł za 100 hrywien w skupie (oficjalny kurs to 13,81 zł).

Teraz, po kilkutygodniowych apelach do akcji wkracza NBP. W piątek rozpocznie skup hrywien.

„Od dnia 25 marca br. w wybranych oddziałach bankowych w Polsce możliwa będzie wymiana w gotówce hrywien ukraińskich na polskie złote” – poinformował NBP.

I dodał: „Dorośli obywatele Ukrainy będą mogli wymienić maksymalnie do 10 tys. hrywien na osobę. Banki będą przyjmowały do wymiany banknoty o nominałach od 100 do 1000 hrywien”.

Jak wymienić

Nie został jeszcze podany kurs wymiany, ale ma być zbliżony do oficjalnego. Jak będzie wyglądała ta operacja? Zajmie się tym PKO BP. Walutę od banku kupi NBP, a następnie wymieni je w Narodowym Banku Ukrainy. Ma to być w sumie 10 mld hrywien.

– Od pierwszego dnia wojny pracowaliśmy w NBP razem z naszymi przyjaciółmi z Narodowego Banku Ukrainy nad rozwiązaniem tego problemu. Ważne, aeby bohaterscy obrońcy Ukrainy wiedzieli, że dbamy o ich rodziny. Bardzo się cieszę z uregulowania tej ważnej dla uchodźców kwestii – mówi Adam Glapiński, prezes NBP.

Gdzie wymienić

PKO BP podało już listę 52 placówek, w których możliwa będzie wymiana. Walutę będzie można wymienić w jednym z 52 oddziałów PKO BP, a wkrótce ma być to możliwe w 48 kolejnych.

Lista placówek znajduje się w tym miejscu.

W każdej placówce zostało wyznaczone konkretne stanowisko, żeby nie utrudniać obsługi innych klientów. Ukraińcy otrzymają złotówki w gotówce lub przelewem na konto.

„Dokumentem uprawniającym do transakcji jest ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, w wersji plastikowej – paszport wewnętrzny albo ukraiński paszport zagraniczny” – zastrzega PKO BP.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama