Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 30 września 2022 08:46
Reklama

Apple może mieć kłopoty. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce przyjrzeć się działaniom firmy Apple. Istnieje podejrzenie, że firma stosuje praktyki służące wyeliminowaniu konkurencji z zakresu spersonalizowanych usług reklamowych.
Apple może mieć kłopoty. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające
Autor: iStock

Apple Search Ads to narzędzie, które pomaga reklamować aplikacje dedykowane systemowi iOS funkcjonującemu w urządzeniach Apple. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysunął przypuszczenie, że mobilny gigant stosuje praktyki uniemożliwiające konkurencyjnym firmom docieranie do użytkowników poprzez spersonalizowane reklamy. Aby wyjaśnić, czy taka sytuacja znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, prezes instytucji postanowił wszcząć postępowanie wyjaśniające.

„W naszym postępowaniu chcemy sprawdzić, czy działania Apple mogą służyć wyeliminowaniu konkurentów na rynku spersonalizowanych usług reklamowych w celu lepszej sprzedaży własnej usługi. Zbadamy, czy w tym przypadku możemy mieć do czynienia z wykorzystywaniem siły rynkowej o charakterze wykluczającym” – wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wszystko to za sprawą zmiany polityki prywatności, którą Apple wprowadziło ostatnio w rodzimych urządzeniach. Na podstawie rzeczonej zmiany rozszerzone zostały obowiązki dotyczące wyrażenia zgody na śledzenie aktywności użytkowników. Oznacza to, że przekazywane reklamodawcom dane osobowe docierają do nich w znacznie mniejszym zakresie. Postępowanie urzędu ma na celu wyjaśnić, czy działanie to jest celowym zabiegiem firmy Apple, dzięki któremu usługa Apple Search Ads mogłaby być promowana w sposób nieuczciwy wobec konkurencyjnych narzędzi tego typu.

UOKiK podkreśla, że działania prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Urzędnicy apelują również, aby za pomocą całkowicie anonimowego formularza dostępnego pod tym adresem sygnaliści zgłaszali wszelki istotne informacje.  


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama