Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 10:35
Reklama

Zuchwałe oszustwo "na słupa". Opisujemy metodę działania krok po kroku

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nieuczciwej praktyce stosowanej przez użytkowników platform sprzedażowych, w których przypadkowe osoby wykorzystywane są w transakcjach, jako tzw. „słupy”. Warto zapoznać się ze schematem działania przestępców, aby zminimalizować ryzyko uwikłania się w tego typu oszustwo.
Zuchwałe oszustwo "na słupa".  Opisujemy metodę działania krok po kroku
Autor: iStock / gov.pl

Pozornie wszystko wygląda dobrze

Nowe oszustwo stosowane m.in. przez kupujących na OLX, Vinted, grupach sprzedażowych na Facebooku czy innych tego typu platformach związane jest z dużym prawdopodobieństwem, że potencjalne ofiary nieświadomie wejdą we współpracę ze złodziejem. Aby łatwiej było zrozumieć schemat postępowania nieuczciwego kontrahenta, wyjaśniamy całą procedurę krok po kroku:

1. W grupie lub platformie sprzedażowej wystawiasz dowolny przedmiot. Dla przykładu przyjmijmy, że jego wartość to 100 zł. W wiadomości odzywa się do ciebie użytkownik, który wyraża chęć zakupienia oferowanego przedmiotu. Prosi jednak o kilka dni cierpliwości, aby mógł wykonać przelew tradycyjny na podany przez ciebie rachunek bankowy.

2. Po kilku dniach na twoje konto wpływa oczekiwana kwota, a ty pakujesz towar i przesyłasz go pod wskazany adres. Kupujący jest zadowolony z zakupu, a ty cieszysz się z zarobionych pieniędzy.

3. Okazuje się, że po pewnym czasie dostajesz wezwanie na policję, która namierzyła cię po podanym wcześniej numerze konta do wpłaty rzeczonych 100 zł.

Dlaczego?

W ciągu kilku dni oczekiwania na tradycyjny przelew, o które prosił cię kupujący, ten sam użytkownik wystawił na sprzedaż inny przedmiot o identycznej wartości (100zł). Stworzył atrakcyjną ofertę, aby możliwie szybko znaleźć na niego kupca. Kiedy doszło do transakcji, oszust wskazał twój rachunek bankowy, dzięki czemu wystawiony przez ciebie produkt został opłacony przez osobę trzecią.

Problem w tym, że nadawca przelewu nigdy nie otrzyma zakupionego przez siebie przedmiotu, ponieważ stał się jedynie „słupem”, który miał pokryć koszt oferowanego przez ciebie przedmiotu. Orientując się, że padł ofiarą przestępstwa, zgłasza się na policję i podaje numer rachunku, na który dokonał wpłaty. Właścicielem konta jesteś ty. W związku z tym dostajesz wezwanie na policję i musisz wyjaśnić, dlaczego pomimo wykonania wpłaty osoba zgłaszająca nie otrzymała od ciebie towaru.

W trakcie dochodzenia wychodzi na jaw, że za fałszywą ofertę sprzedaży odpowiada człowiek operujący wymyślonymi personaliami, który podstępem doprowadził niczego nieświadomą osobę do wykonania przelewu na twoją rzecz. Ustalenie, kim w rzeczywistości był nieuczciwy kontrahent może być trudne, ponieważ jego tożsamość nie była wcześniej zweryfikowana.

Aby uniknąć tego typu sytuacji warto wybierać natychmiastowe płatności oferowane w większości dostępnych platform sprzedażowych lub paczki z opcją pobrania przy odbiorze. Dzięki temu zyskasz pewność, że transakcja jest wiarygodna.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama