Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 09:42
Reklama

Kilkaset tysięcy fałszywych SMS-ów. Nie klikaj, bo stracisz pieniądze!

Informacje o kolejnych oszustwach zalewają polskie media każdego dnia. Tym razem cyberprzestępcy wykorzystali aktualną sytuację epidemiczną, budząc wśród odbiorców SMS-a niepokój i usypiając ich czujność. O zagrożeniu informuje Główny Inspektor Sanitarny, pod którego podszywali się złodzieje, rozsyłając setki tysięcy wiadomości.
Kilkaset tysięcy fałszywych SMS-ów. Nie klikaj, bo stracisz pieniądze!
Autor: iStock

Zostałeś skierowany na kwarantannę

Z nieznanego źródła, wyświetlającego się w telefonie jako użytkownik „Kwarantanna”, cyberprzestępcy rozesłali potencjalnym ofiarom oszustwa krótkie wiadomości. Treść SMS-a mówi o tym, że odbiorca został skierowany do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Powodem ma być wykrycie zakażenia w jego najbliższym otoczeniu. Aby dowiedzieć się więcej na temat nałożonego obowiązku izolacji, trzeba kliknąć w zamieszczony w komunikacie link.

Tego nie należy robić pod żadnym pozorem

W dzisiejszym świecie standardem jest przekazywanie wiadomości, również tych oficjalnych, za pomocą mediów społecznościowych czy komunikatów bezpośrednio na nasze urządzenia mobilne. To może sprawić, że w trosce o własne zdrowie i z obawy przed rzekomą kwarantanną, bezrefleksyjnie uruchomimy załączony link. Takie postępowanie może prowadzić do niekontrolowanego zainstalowania w naszym telefonie złośliwego oprogramowania. Wprowadzony w ten sposób do urządzenia wirus, może przechwycić poufne dane, np. login i hasło do bankowości elektronicznej. Za ich pomocą złodzieje mogliby dokonywać w naszym imieniu transakcji, narażając tym na straty finansowe.

Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia

Na profilu Głównego Inspektora Sanitarnego w serwisie Twitter pojawił się wpis, który ostrzega przed oszustwami tego typu. Urząd wyjaśnia, że inspekcja sanitarna nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron internetowych. Podobne zdarzenia nie miały również miejsca w przeszłości.

[removed][removed]
Podobny komunikat wystosował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

„Oszuści rozsyłają fałszywe SMSy o treści ‘Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny’.Przesyłany link prowadzi do strony zawierającej złośliwe oprogramowanie, które potrafi wykradać hasła do bankowości elektronicznej. Nie dajcie się oszukać!” – wyjaśniają specjaliści od cyberzagrożeń.

[removed][removed]


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama