Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 07:05
Reklama

Duże przyśpieszenie w budowie ekspresówki przez trzy województwa

Przetarg za przetargiem. Drogowcy mocno przyśpieszają z budową drogi ekspresowej przebiegającej przez trzy regiony. Nowa trasa będzie częścią międzynarodowego szlaku.
Duże przyśpieszenie w budowie ekspresówki przez trzy województwa
Autor: GDDKiA

Ogłaszamy przetargi, podpisujemy umowy. Celem jest przełom 2025/26 – to Via Carpatia, która wtedy w Polsce będzie zrealizowana. Ale cieszę się, że Via Carpatia to również priorytet wielu rządów, przez które ta trasa przebiega, czy przebiegają przez nie jej odnogi; chociażby przykład Ukrainy: wielkie wyzwanie Go Highway – połączenie Odessy z portami Trójmiasta.” – mówił minister infrastruktury podczas kongresu gospodarczego w Karpaczu.

Szlak, który ma myśli o międzynarodowa trasa z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Droga ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. W Polsce pokrywa się z Drogą Krajową numer 19 (przebiega przez trzy województwa), która ma się stać S19.

Kolejne kilometry

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych niemal co kilka dni informuje o kolejnych kontraktach podpisywanych na tę inwestycję. Właśnie zawarto dwie umowy na budowę drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim. „Odcinki, które wchodzą do realizacji w systemie ‘projektuj i buduj’ mają odpowiednio 9 km (Haćki - Bielsk Podlaski) oraz 15,9 km (Boćki – Malewice). W sumie w województwie podlaskim jest już w realizacji 81 km szlaku Via Carpatia (na osi północ – południe).” - informują drogowcy. Pierwsza umowa opiewa na prawie 326 mln zł, a druga ponad 343,5 mln zł.

Dzieje się także dużo w województwie lubelskim. Jest już ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków: Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski oraz Radzyń Podlaski – Kock. „Pierwsza z tras ma mieć 22 km i prowadzić na początku w śladzie drogi krajowej nr 19, a następnie będzie wytyczona nowym korytarzem, który ominie od zachodniej strony Kąkolewnicę. Planowane są dwa węzły: Kąkolewnica i Radzyń Podlaski Północ.” - dodaje GDDKiA i uzupełnia, że część od Radzynia Podlaskiego do Kocka ma liczyć 18 km.

W połowie sierpnia ogłoszono także postępowanie dotyczące budowy drogi ekspresowej S19 od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego. To kolejne 13,7 km, a kontrakt obejmuje także dobudowanie drugiej jezdni na obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego. „Dzięki tej inwestycji powstanie wygodny i bezpieczny korytarz transportowy, który przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej.” – mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wielka estakada

Na Podkarpaciu w realizacji jest osiem odcinków trasy, dwa znajdują się na etapie przetargu, a kolejne trzy znajdują się w przygotowaniu. GDDKiA właśnie podała, że siedem firm chce zaprojektować i wybudować fragment Babica – Jawornik. „W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi ekspresowej o długości 11,6 km, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny).” - informuje Dyrekcja i dodaje, że jedna z planowanych estakad (o długości ok. 1,15 km) rozpięta będzie nad doliną na filarach o wysokości ok. 100 m od poziomu terenu.

„Do Wojewody Podkarpackiego złożony został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla ponad 10 km S19 Rzeszów Południe - Babica. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest wiosną przyszłego roku.” - poinformowała właśnie GDDKiA.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama