Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 10:07
Reklama

Biorą się za mniejsze drogi w całej Polsce. Ponad 468 pozycji na liście

Drogowcy przedstawili plan modernizacji tras niższych klas. To będzie wielka operacja na terenie całej Polski, bo lista zdań liczy 468 pozycji. Przetargi mają zostać ogłoszone w tym i przyszłym roku.
Biorą się za mniejsze drogi w całej Polsce. Ponad 468 pozycji na liście
Autor: iStock

Chodzi o szlaki klasy GP (główne ruchu przyspieszonego) i G (główne). To właśnie takie drogi zostały umieszczone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na liście inwestycji do kompleksowej przebudowy lub rozbudowy. W ramach przedsięwzięć wymieniana jest nie tylko nawierzchnia, ale także powstają chodniki, przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. Drogowcy budują zatoki autobusowe i stawiają sygnalizację świetlną. „W ramach rozbudowy drogi krajowej, nawierzchnia konstrukcji drogi dostosowywana jest do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, czyli ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Projektowany przekrój to najczęściej droga jednojezdniowa, z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m oraz opaskami (stanowiącymi część pobocza, po obu stronach jezdni) o szerokości 0,5 m.” - podaje dane techniczne GDDKiA, która właśnie ogłosiła długą listę inwestycji.

Tysiące kilometrów

W przygotowaniu jest już 219 zadań, które w sumie obejmują 1660 km dróg. W wielu przypadkach są to wielokilometrowe odcinki. Zostanie rozbudowana m.in droga krajowa numer 22 na długości ponad 256 km od Kostrzyna nad Odrą do Elbląga, a ok. 190 km liczy DK 79 w województwie mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim, która także jest na liście. DK 36 na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska to 82 km, a 75 km to długość DK 74 w Lubelskiem. Już teraz drogowcy pracują w 43 miejscach w całej Polsce i zajmują się łącznie ok. 155 km tras. Trwa np. rozbudowa DK61 Legionowo - Zegrze (woj. mazowieckie), rozbudowa DK21 Słupsk - Ustka (woj. pomorskie) czy rozbudowa DK28 Przemyśl - Medyka (woj. podkarpackie).

„13 zadań o długości ok. 26 km zostało zakończonych w ostatnim czasie, ale wciąż trwają ich ostateczne rozliczenia. Dotyczy to m.in. przebudowy drogi krajowej nr 66 w m. Szepietowo (woj. podlaskie) czy rozbudowy DK74 na odcinku Frampol - Gorajec (woj. lubelskie).” - wylicza GDDKiA.

Lista inwestycji GDDKiA (w trakcie realizacji i przygotowaniu) znajduje się w tym miejscu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama