Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 września 2022 10:58
Reklama promienniki

Oszustwo na urząd skarbowy. Uważaj na te SMS-y!

Ministerstwo finansów ostrzega przed wiadomościami SMS z fałszywą informacją, że odbiorca musi opłacić zaległy podatek w niewielkiej kwocie.
Oszustwo na urząd skarbowy. Uważaj na te SMS-y!
Autor: iStock

Mechanizm oszustwa

Aby nakłonić swoje ofiary do zapłaty, oszuści rozsyłają wiadomości z numeru pod nazwą: „PODATNIK". W SMS znajduje się link do strony www. Kliknięcie w niego grozi przejęciem konta bankowego przez przestępców.

Oszuści grożą, że jeśli odbiorca nie zapłaci „podatku", to przekażą sprawę do służb windykacyjnych. W treści wiadomości SMS umieścili link do strony internetowej, na której można opłacić rzekomą zaległość. W rzeczywistości jest to fałszywa strona, która podszywa się pod usługę PayU.

Otrzymałeś SMS-a? Powiadom policję

„Jeśli wprowadzą Państwo tam dane – przestępcy mogą przejąć Państwa konto bankowe.” - ostrzega ministerstwo finansów i dodaje, że w przypadku otrzymania takiego SMS-a , sprawę należy zgłosić do najbliższej jednostki policji.

Nie klikamy w nieznane linki

Oszuści posuwają się do różnych metod, aby wyłudzić nasze pieniądze, a najnowszym sposobem są linki, które otrzymujemy w SMS-ach, mailach czy na komunikatory internetowe. Nie klikajmy w nie. Z pozoru mało istotna transakcja na niewielką sumę to tylko pretekst, abyśmy wykonali czynność logowania się na koncie i zautoryzowali przekaz pieniężny. Kwota, którą my widzimy, jest zwykle drobna. W rzeczywistości przelejemy na rachunek bankowy sprawcy dużo większe sumy lub po prostu tyle, ile znajduje się w danej chwili na naszym koncie. Tym sposobem podamy również dane logowania i przestępcy sami będą mogli wyczyścić nasze konta.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamapromienniki
Reklama