Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 10:41
Reklama

W tym roku nie pokonamy Krzyżaków, ale alianci wylądują na plaży

Przyciągają tłumy i są świetną rozrywką dla całych rodzin. Niestety nie wszystkie inscenizacje historyczne w tym roku dojdą do skutku.
W tym roku nie pokonamy Krzyżaków, ale alianci wylądują na plaży
Autor: By Łukasz Niemiec - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28699855

Mamy świadomość, jak bardzo po długich miesiącach społecznej izolacji wszyscy wyczekujemy wielkich wydarzeń i powrotu do normalności. Jednak w związku z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji epidemicznej i uwarunkowań prawnych dotyczących organizacji wydarzeń masowych, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur oraz gości odwiedzających nasz region, z przykrością informujemy, że podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy.” – poinformowali organizatorzy inscenizacji jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, czyli m.in. marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin i przewodniczący zarządu Fundacji Grunwald, Henryk Kacprzyk.

To oznacza, że już drugi rok z rzędu na polach grunwaldzkich nie będzie najznakomitszych, współczesnych rycerzy, a za nimi nie przyjdą tłumy widzów, a tych bywa tam około 100 00.
W zamian ma się odbyć uroczystość z udziałem oficjalnych delegacji. Wszystko w reżimie sanitarnym.

Co zatem mają tego lata robić miłośnicy historii i tego typu wydarzeń? Na szczęście nie wszystkie imprezy zostały odwołane. Już 17 lipca w Tarnowie odbędzie się Zamkomania i Tarnowski Turniej Rycerski na ruinach miejscowego zamku. W pierwszym dniu wydarzenia zaplanowano m.in. turniej łuczniczy, pokazy walk i warsztaty czy naukę tańców dworskich. Wieczorem odbędzie się „bitwa o zamek”, a następnego dnia planuje się finał turnieju dla łuczników.

24 lipca będzie III Turniej Rycerski Pod Zamkiem Cisy w miejscowości Cieszów w gminie Stare Bogaczowice. „Datowanie: XII - XV w. Zapraszamy serdecznie również rekonstruktorów wczesnych.” – zachęcają organizatorzy. W programie znajdują się m.in. turniej bojowy, inscenizacja bitwy o zamek Cisy, ślub słowiański czy „polowanie na muflona”.

25 sierpnia to już propozycja dla miłośników późniejszych epok. Mowa o imprezie D-Day Hel. „To niezwykłe widowisko historyczne nawiązujące do największej operacji desantowej aliantów w Normandii w czerwcu 1944 roku. Operacja Overlord – operacja wojskowa rozpoczęta udaną inwazją na okupowaną przez Niemców Francję 6 czerwca 1944 roku i trwająca do końca sierpnia. Lądowanie aliantów w Normandii stanowiło początkową fazę działań wojennych na froncie zachodnim II wojny światowej.” – czytamy na stronie imprezy.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama