Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 10:00
Reklama

Łatwiej wyrobisz paszport. Ważne zmiany na wakacje

Wszystkie biura paszportowe mają pracować dłużej. Zarządziło to MSWiA, żeby ułatwić wakacyjny wyjazd za granicę.
Łatwiej wyrobisz paszport. Ważne zmiany na wakacje
Autor: gov.pl

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało wojewodom dyspozycję wydłużenia godzin pracy urzędów wojewódzkich.” – poinformował właśnie resort. To oznacza, że wszystkie 16 urzędów w Polsce, a niektóre prowadzą po kilka biur paszportowych, dostosują się do wytycznych ministerstwa.

Wnioski o wydanie dokumentu będą – od 26 czerwca – przyjmowane także w soboty. Tak będzie do końca lipca, a urzędnicy będą pracowali przez sześć dni. „Wydłużenie godzin pracy w tym zakresie nastąpi również w dni powszednie.” – dodaje Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Zmiany dotyczą wyłącznie pracy urzędów wojewódzkich, bo jeśli punkt paszportowy zlokalizowany jest w siedzibie starostwa powiatowego, to decyzja o organizacji pracy w tych punktach jest zależna od starosty.

Przypomnijmy, że wniosek o wydanie dokumentu można złożyć wyłącznie osobiście, bo urzędnik musi od petenta pobrać odcisk palca. Idąc do urzędu trzeba mieć ze sobą:

  • Wypełniony wniosek,
  • kolorowe zdjęcie wykonane według obowiązujących standardów,
  • ważny paszport (jeśli taki petent posiada) lub dowód osobisty,
  • odpis polskiego aktu małżeństwa, jeżeli wymiana dokumentu spowodowana jest zmianą nazwiska.

Opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł, ale np. uczniowie, studenci, emeryci czy duże rodziny mogą skorzystać ze zniżki od 50 do 75 procent. Nie płaca nic m.in. osoby mające ponad 70 lat i żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa.

Paszport ważny jest 10 lat.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama