Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 08:11

Jaka jest rola witaminy D w organizmie człowieka?

Witamina D jest jedną z tych substancji, których zaleca się szeroką suplementacje przez cały rok. Wynika to z bardzo powszechnych jej niedoborów, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia organizmu człowieka. Pełni ona szereg bardzo ważnych funkcji, dlatego warto kontrolować badaniami krwi jej poziom w organizmie i podejmować odpowiednie kroki, aby zniwelować jej prawdopodobne niedobory. Jednak dlaczego jest to tak istotne? Z jakich powodów warto się interesować poziomem witaminy D w organizmie? Warto w tym celu przyjrzeć się jej roli w organizmie człowieka.
  • 12.08.2022 10:10
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaka jest rola witaminy D w organizmie człowieka?

Właściwości witaminy D w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach. Dzięki temu nie jest wydalana z organizmu przez mocz, a jej jednostki są magazynowane w tkance tłuszczowej oraz wątrobie. Jej niewielkich ilości można dostarczyć za sprawą pożywienia, gdzie wyróżnia się jej dwie podstawowe odmiany: witamina D2 (pochodzenie roślinne), witamina D3 (pochodzenie zwierzęce). 

Jednak w obu przypadkach są to niewielkie ilości, ponieważ największym źródłem witaminy D jest tzw. synteza skórna, która zachodzi podczas padania promieni słonecznych na powierzchnię skóry. Mimo to, przez położenie geograficzne w jakim się znajdujemy oraz przez styl życia (spędzanie dużych ilości czasu w pomieszczeniach itp.), utrzymywanie witaminy D na odpowiednim poziomie wymaga dodatkowej suplementacji. Dlaczego jest ona taka ważna? Witamina D pełni rolę w organizmie człowieka np.:

 

  • Witamina D (wraz z wapniem) chroni przed chorobami układu krążenia - skutecznie chroni przed zawałami serca, udarem, a także tzw. chorobą wieńcową. Jest to także przyczyna zaleceń suplementacji witaminy D, ponieważ nadciśnienie tętnicze jest także jedną z bardzo poważnych i powszechnych chorób.

 

  • Witamina D pozytywnie działa na kości i zęby - bierze ona udział w tzw. mineralizacji tkanki kostnej. Co więcej, jej właściwości pozwalają także na regulowanie tzw. gospodarki wapniowo-fosforowej, która jest kluczowa w kontekście całego układu kostnego.

 

  • Witamina D obniża poziom cukru we krwi - im niższy poziom witaminy D w organizmie, tym wyższy może być poziom cukru we krwi. To powoduje, że może ona realnie zapobiegać cukrzycy typu 2.

To tylko kilka podstawowych ról jakie pełni witamina D w organizmie człowieka. Warto także wspomnieć o tym, że jej działanie jest także badane pod kątem chorób nowotworowych. Jej suplementacja może chronić przed mutacją komórek, a także ich namnażaniem. To tylko podkreśla jak duże znaczenie ma witamina D w organizmie człowieka i dlaczego warto ją suplementować. W odpowiednie preparaty można zaopatrzyć się m.in. w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/Witamina_D-k916.html). 

Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Szerokie właściwości witaminy D sprawiają, że warto kontrolować jej poziom w organizmie w trosce o własne zdrowie. Jednak ciężko badać się na “chybił, trafił” na wszystkie niezbędne związki i substancje odżywcze, dlatego warto znać objawy niedoborów, aby wiedzieć w jakich sytuacjach, należy brać pod uwagę np. niedobór witaminy D. Jakich zmian warto wypatrywać?

 

  • Zaburzenia funkcji nerwowo-mięśniowych;

 

  • Występowanie objawów nadciśnienia;

 

  • Nadmierne wypadanie włosów;

 

  • Suchość skóry;

 

  • Problemy zdrowotne jelit;

Ponadto u dzieci jednym z popularnych objawów niedoborów jest pojawienie się krzywicy kręgosłupa. Tego rodzaju objawy powinny być sygnałem do zbadania witaminy D, a następnie w razie konieczności podjęcia suplementacji. Ten schemat działań warto praktykować na potrzeby wszelkiego rodzaju substancji odżywczych. W następnym kroku jest wybór odpowiedniej jakości suplementów diety, które można nabyć m.in. w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/).

--- Artykuł sponsorowany ---