Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 18:05

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Lokaty bankowe od zawsze cieszą się popularnością. Obecnie zainteresowanie nimi jest większe, z uwagi na wzrost oprocentowania. Zanim jednak zdecyduje się na taką formę ulokowania środków, poznaj rodzaje lokat. Sprawdź, czym się różnią. Dzięki temu łatwiej będzie ci podjąć świadomą decyzję.
  • 21.07.2022 10:30
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Lokaty bankowe to depozyty, w ramach których można pomnażać zyski, zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Wysokość możliwych do wypracowania odsetek zależy nie tylko od oprocentowania czy wpłaconej kwoty. Znaczenie ma również rodzaj lokaty.

Podział lokat bankowych

Chociaż największą popularnością cieszy się standardowa lokata terminowa, tak naprawdę do wyboru jest znacznie więcej opcji. 

Lokata terminowa

To najczęściej wybierany produkt finansowy, którego istotą jest ulokowanie konkretnej kwoty środków na określony umową czas. W zależności od oferty, dostępna jest lokata długoterminowa (powyżej 12 miesięcy) oraz lokata krótkoterminowa (zawierana nawet na 1 miesiąc).

Zwykle oprocentowanie lokat terminowych jest stałe, tzn. nie zmienia się przez cały okres trwania depozytu.

Lokata progresywna

Istotą lokaty progresywnej jest wzrost oprocentowania w miarę czasu jej trwania. Oznacza to, że na początku umowy środki nie pozwalają na wypracowanie wysokich zysków. Zmienia się to w ostatnich miesiącach – gdy oprocentowanie jest najwyższe.

Lokata overnight

To specyficzna lokata, która – w przeciwieństwie do wielu innych produktów finansowych, daje dostęp do środków w ciągu dnia. Natomiast w nocy pieniądze pracują na zysk – po to, aby kolejnego dnia rano wrócić na konto osobiste. Tego rodzaju lokata może być odnawiana automatycznie. 

Lokata rentierska

Zwykle zawierana jest ona okres 2-3 lat. W tym przypadku odsetki wypłacane są systematycznie, np. raz na kilka miesięcy (w zależności od zapisów w umowie). 

Tego typu lokata, w przeciwieństwie do standardowej lokaty terminowej, charakteryzuje się wysokim progiem wejścia. Nierzadko trzeba dysponować kwotą powyżej 100 000 zł, aby móc skorzystać z oferty. Więcej szczegółów można przeczytać w artykule pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/.

Lokata strukturyzowana

Jest to produkt finansowy, w ramach którego zapewniana jest ochrona kapitału i osiągnięcie zysku. Część środków lokowana jest w bezpieczne instrumenty finansowe, natomiast część – w instrumenty wyróżniające się wyższym stopniem ryzyka. 

Jak wybrać korzystną lokatę?

Jak widzisz, wybór lokaty nie powinien ograniczać się wyłącznie do oprocentowania. Znaczenie ma dużo więcej aspektów, np. okres trwania umowy czy minimalna wymagana kwota.

Przed podjęciem decyzji, warto porównać dostępne produkty finansowe m.in. pod kątem:

  • rodzaju,
  • sposobu naliczania odsetek,
  • dostępności do środków,
  • czasem trwania lokaty,
  • innych wymagań stawianych przez bank.

Należy mieć świadomość, że niektóre banki mogą wymagać założenia rachunku osobistego. Ponadto nie wszystkie lokaty będzie można założyć online – bez konieczności wychodzenia z domu. 

 

--- Artykuł sponsorowany ---