Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 30 września 2022 09:35

Paleciak elektryczny czy ręczny - który lepiej wybrać?

Wózki paletowe to niewielkie urządzenia służące do transportu poziomego ładunków. Wśród nich wyróżnia się pojazdy z napędem elektrycznym oraz te całkowicie pozbawione napędu. Wybór zarówno jednych, jak i drugich niesie za sobą określone korzyści. Może też rodzić konkretne problemy. Czy zatem można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze: paleciak elektryczny czy ręczny?
  • 22.03.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Paleciak elektryczny czy ręczny - który lepiej wybrać?

Paleciaki, widlaki i podnośniki - co je odróżnia

Mnogość dostępnych na rynku urządzeń może doprowadzać do problemów z wyborem, jednego sprzętu, który odpowiadałby na większość potrzeb firmy. Warto zatem poznać najważniejsze cechy oraz zastosowanie najbardziej popularnych urządzeń, które zajmują się transportem palet.

Na rynku wyróżnić można:

  • wózki paletowe;
  • wózki widłowe,
  • podnośniki teleskopowe.

Wózki paletowe

To zdecydowanie najmniejsze spośród wszystkich maszyn odpowiadających za przewożenie ładunków na paletach. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że paleciaki dobrze sprawdzają się pracując w miejscach, gdzie odbywa się także ruch pieszy.

Jednak urządzenia te w większości (poza wózkami paletowymi z masztem) zajmują się wyłącznie transportem poziomym, bez możliwości podnoszenia ładunków (elektryczne wózki paletowe zazwyczaj mają możliwość unoszenia ładunków na około 50cm, a ręczne zaledwie na 20cm).

Wózki widłowe

wózki widłowe

W tej kategorii można mówić o znacznie większej ilości różnego typu urządzeń, które się do niej zaliczają. Przede wszystkim podział dotyczy rodzaju napędu (elektryczny, spalinowy oraz gazowy) a także samej konstrukcji pojazdów: wózki czołowe i boczne.

Widlaki wykorzystuje się w magazynach oraz halach przemysłowych - są gabarytowo znacznie większe niż wózki paletowe elektryczne ale jednocześnie ich możliwości również są nieporównywalne - udźwig nawet do kilku ton oraz wysokość podnoszenia do 5-6 metrów, co w przypadku składowania średniego oraz wysokiego jest bardzo ważne.

Podnośniki i wózki teleskopowe

Tego typu urządzenia są zdecydowanie najbardziej zaawansowane i jednocześnie wielkogabarytowe. Z ich pomocy nie korzysta się w budynkach. Natomiast świetnie sprawdzą się zarówno w transporcie bardzo ciężkich palet jak i innych konstrukcji czy elementów.

Paleciaki elektryczne i ręczne - podobieństwa i różnice

paleciaki elektryczne

Gdy zaznaczyliśmy już, co odróżnia paleciaki od innego typu pojazdów służących do transportu i składowania ładunków, czas przejść do tego, czym charakteryzują się urządzenia należące do tej grupy.

Budowa paleciaków elektrycznych oraz ręcznych jest bardzo podobna. W obydwu przypadkach wózki prowadzi się za pomocą dyszla, niewielki korpus połączony jest z widłami oraz skrętnymi kołami, a całość dopełniają tylne rolki. Różnica w konstrukcji dotyczy oczywiście faktu, iż wózek paletowy elektryczny wyposażony jest w akumulator, który dostarcza energii napędowi oraz... zajmuje trochę miejsca. Ponadto, elektryczny wózek paletowy na dyszlu posiada przyciski do sterowania, które są odpowiedzialne za jazdę czy podnoszenie wideł. Mimo tych drobnych szczegółów, podobieństwo w budowie wózków jest niezaprzeczalne.


Co natomiast tyczy się różnic - głównie polegają one na tym, iż wózki paletowe elektryczne posiadają znacznie większy udźwig a w przypadku modeli z masztem - również dużo większą wysokość podnoszenia niż paleciaki ręczne. Wynika to oczywiście bezpośrednio z faktu, że te pierwsze posiadają elektryczny napęd, który nie wymaga ciągnięcia wózka paletowego czy używania siły w trakcie unoszenia palet. Zastosowanie elektrycznego napędu:

  • zwiększa udźwig maksymalny pojazdy,
  • zwiększa maksymalną wysokość podnoszenia,
  • umożliwia pojazdom większą prędkość jazdy.

To wszystko niewątpliwie zalety wykorzystania wózków paletowych elektrycznych. Jednak istnieją również pewnie minusy w porównaniu z użytkowaniem paleciaków ręcznych. Mowa np. o konieczności ładowania akumulatora i możliwości wykorzystywania wózka tylko, gdy jego bateria jest naładowana. Ponadto elektryczne paleciaki ze względu na bardziej zaawansowaną konstrukcję wymagają regularnej konserwacji a ich części zamienne mogą być nieco droższe. Droższe jest samo także użytkowanie, które wymaga podłączenia wózków do zasilania.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia obsługi i uprawnień. Paleciaki elektryczne podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego - te ręczne - nie. Dlatego też, by obsługiwać urządzenia z napędem konieczne jest uzyskanie uprawnień określanych potocznie jako uprawnienia na wózki widłowe. W przypadku wózków ręcznych - nie jest to potrzebne, wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi i przejść w pracy krótki kurs BHP.

Natomiast zarówno w przypadku elektrycznych wózków paletowych, jak i ręcznych - podobne pozostaje zastosowanie oraz miejsce wykorzystania urządzeń.

Gdzie pracują paleciaki?

Jak zaznaczyliśmy już na wstępie z pomocy wózków paletowych korzysta się w miejscach, w których równocześnie odbywa się ruch pieszy. Co oznacza to w praktyce? Paleciaki są przydatne głównie w magazynach, hurtowniach, na zapleczach sklepów oraz w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Słowem, wszędzie tam, gdzie odbywa się poziomy transport ładunków na paletach.

paleciak w trakcie pracy

Niewielkie rozmiary urządzeń umożliwiają im sprawne poruszanie się w wąskich korytarzach czy między sklepowymi regałami. Dzięki umiejętności podniesienia i przewiezienia palet, mają możliwość dostarczania produktów do docelowych miejsc składowania w magazynie czy sklepie, a także odgrywają niebagatelną rolę w pracy podczas rozładunku ciężarówek. Z uwagi na intuicyjną obsługę i łatwość manewrowania - paleciaki elektryczne i ręczne w pełni zdają egzamin w obsłudze produktów na paletach.

Podsumowanie

Który wózek jest lepszy: paleciak elektryczny czy ręczny? Zarówno jeden, jak i drugi może być najlepszym rozwiązaniem dla konkretnego przedsiębiorstwa: elektryczny dzięki swoim parametrom i mocy, a ręczny z uwagi na niski koszt zakupu, konserwacji i utrzymania. W każdym przypadku przedsiębiorcy powinni indywidualnie podchodzić do kwestii zakupu, opierając swoje wybory na oczekiwaniach w stosunku do urządzeń i wykonywanych przez nich zadań.

--- Artykuł sponsorowany ---