Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:38

Jak zapanować nad objawami choroby Parkinsona?

Choroba Parkinsona (w skrócie PD – Parkinson’s disease) jest postępującym zaburzeniem nerwowym. Choroba niszczy neurony wytwarzające dopaminę w mózgu. W efekcie znaczna część istoty czarnej mózgu, w dużej mierze odpowiedzialnej za produkcję dopaminy, zaczyna działać nieprawidłowo. Warto przy tym pamiętać, że dopamina jest krytycznym neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za regulację i kontrolę ruchu mięśni gładkich w ciele. Jej brak spowalnia przekazywanie wiadomości odpowiedzialnych za ruch, powodując mimowolne i nieregularne ruchy.
  • 05.12.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak zapanować nad objawami choroby Parkinsona?

Objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest trudna do zdiagnozowania bezpośrednio, ponieważ nie ma konkretnego testu stwierdzającego stan chorego. Rozwija się powoli przez kilka lat, zanim pojawią się pierwsze zauważalne objawy. Cierpi na nią wielu seniorów, w tym znaczna ich grupa jest w stadium ciężkim.

Drżenie, stanowiące jedno z najbardziej charakterystycznych objawów, to mimowolne skurcze mięśni, które może objąć wiele części ciała, w tym ręce, nogi i szyję. Drżenie to może występować regularnie lub sporadycznie. Warto też wiedzieć, że nie występuje w każdym przypadku.

W miarę postępu choroby pacjentowi trudno zginać plecy, ręce i nogi, co znacząco utrudnia wykonywanie wielu codziennych czynności. Osoby z PD mogą odczuwać bolesne skurcze.

Głównym objawem choroby Parkinsona jest tzw. bradykinezja (powolny ruch). Pacjenci tracą zdolność wykonywania szybkich ruchów, nie potrafią dobrze ich skoordynować. Ich mięśnie stają się mniej wrażliwe.

Do innych objawów PD można zaliczyć ograniczoną mimikę twarzy, monotonną mowę, obrzęk stóp i problemy z równowagą. W późniejszym stadium choroby seniorzy mogą mieć kłopoty z koncentracją, pamięcią i myśleniem.

Jakie leki może przepisać specjalista?

Niektóre leki, takie jak lewodopa, leki antycholinergiczne i agoniści dopaminy mogą być w przebiegu tej choroby zalecane przez lekarzy. Lewodopa, jako jeden z najskuteczniejszych leków stosowanych w chorobie Parkinsona, jest przekształcana w dopaminę, z kolei leki antycholinergiczne blokują mimowolne ruchy mięśni. Agoniści naśladują dopaminę w mózgu.

Profesjonalna opieka

Chociaż objawy choroby mogą być różne, z biegiem czasu PD staje się nie lada wyzwaniem. Często seniorzy potrzebują pomocy przy wykonywaniu podstawowych czynności. Warto dostosować pokoje, korytarz, kuchnię i łazienkę do indywidualnych potrzeb seniora. Należy usunąć wszelkie przeszkody utrudniające poruszanie się. W łazience i przedpokoju warto umieścić poręcze.

Profesjonalna opiekunka osób starszych pomaga pacjentowi utrzymać dobrą jakość życia. Powinna mieć dużą wiedzę na temat objawów, leczenia i postępu choroby, pamiętać o wizytach u lekarza, a także nadzorować prawidłowe przyjmowanie leków. Może zadawać pytania, robić notatki i dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Dobrą metodą stosowaną przez opiekunki jest zapisywanie w kalendarzu (cyfrowym lub papierowym) bieżących wizyt u lekarza, psychologa i fizjoterapeuty. Opiekunka powinna być cierpliwa i dobrze zorganizowana. Powinna w każdej sytuacji umieć dostosować się do podopiecznego. Musi umieć planować z wyprzedzeniem i zachować dobry humor w każdej sytuacji.

Istnieją jednak spore wyzwania związane z tą chorobą. Po pierwsze jej objawy mogą się zmieniać z dnia na dzień. Będą chwile, kiedy pacjent będzie funkcjonować prawie normalnie, a innym razem będzie całkowicie zależny od opiekuna. Choroba Parkinsona jest nieprzewidywalna. Często także towarzyszy jej depresja. Opiekunka osoby cierpiącej na PD powinna więc być cierpliwa i dobrze zorganizowana, by w każdej sytuacji umieć dostosować się do podopiecznego. Z pewnością przydaje się umiejętność dobrego planowania, a przede wszystkim – dobre nastawienie w każdej, nawet trudnej, sytuacji.

Partnerem artykułu jest portal Opiekunki24.pl – platforma dla opiekunek i kandydatów poszukujących zatrudnienia w Niemczech jako opiekunka osób starszych.

--- Artykuł sponsorowany ---