Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:49

Wady serca u najmłodszych. Czym się objawiają i w jaki sposób podejść do procesu ich leczenia?

Jeśli chodzi o wady wrodzone noworodków, bardzo duże znaczenie mają badania prenatalne. Już na etapie 12. tygodnia ciąży można stwierdzić większość chorób. W drugim i trzecim trymestrze można również potwierdzić i wykluczyć pojawienie się nieprawidłowości w tym zakresie.
  • 26.08.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wady serca u najmłodszych. Czym się objawiają i w jaki sposób podejść do procesu ich leczenia?

Wady serca – leczenie w okresie niemowlęcym

Do najczęstszych chorób wrodzonych serca zalicza się ubytki w przegrodach międzykomorowych i międzyprzedsionkowych.  Jeszcze w okresie badań przesiewowych można też wykryć przełożenie wielkich pni tętniczych, określane również mianem TGA. Choroba ta stanowi ciężką wadę serca, która daje duże szanse na wyleczenie w przypadku podjęcia szybkiej interwencji chirurgicznej. Wada polega na braku połączeń aorty i tętnicy płucnej z prawidłowymi komorami. Wśród najbardziej typowych objawów tego schorzenia jest sinica, zwłaszcza na głowie i na rączkach dziecka. Zabieg operacyjny pozwala na przywrócenie prawidłowej anatomii serca. Więcej na temat wad serca leczonych w okresie niemowlęcym przeczytacie na stronie https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serca/.

 

Przetrwały przewód tętniczy Botalla

Jedną z wad wrodzonych jest przetrwały przewód tętniczy (PDA), który ma negatywny wpływ na napływ krwi do płuc. W przypadku zdrowych dzieci przewód zamyka się samoczynnie w ciągu kilku pierwszych dób. Zdarzają się jednak odstępstwa w postaci braku domknięcia przewodu. Wtedy z pomocą przychodzi zespół kardiochirurgów, który za pomocą specjalnych klipsów z dostępu bocznego domyka przewód w procesie operacyjnym. Szczegółowe informacje na ten temat można przeczytać na stronie https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serca/przetrwaly-przewod-tetnicy-botalla-pda/.

HLHS, czyli zespół hipoplazji lewego serca

Poważną wadą serca, która na szczęście występuje dość rzadko jest zespół niedorozwoju lewego serca, o której można poczytać więcej tutaj https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serca/zespol-hipoplazji-lewego-serca-hlhs/.  Wraz z rozwojem medycyny wzrasta liczba pacjentów, którzy pomyślnie przechodzą kolejne operacje, mające na celu poprawę ich życia i funkcjonowania. Zespół hipoplazji lewego serca polega na niedorozwoju lewej części serca, która ma za zadanie pompować utlenioną krew do aorty, a potem do pozostałych organów ciała. Wady nie można całkowicie wyleczyć, można natomiast usprawnić proces funkcjonowania układu krążenia.

--- Artykuł sponsorowany ---