Dlaczego odchodzi się od budowy dużych domów?

  • 14.08.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego odchodzi się od budowy dużych domów?
Jeszcze kilka lat temu budowaliśmy domy duże, piętrowe i najchętniej z tarasem lub balkonem. Dziś odchodzi się, i to dość zdecydowanie, od takiej architektury domu. Prym wiodą projekty domów o małym metrażu, parterowe i z możliwe łatwym oraz tanim w wykonaniu dachu jednospadowym. Co jeszcze warto wiedzieć o trendach w budownictwie jednorodzinnym?

Szacuje się, że budowa domu metodą gospodarczą i przy mniejszym metrażu, może generować nawet 20% mniejsze koszty na zakup materiałów i usługi fachowców. To dlatego, coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy o prostej, nieskomplikowanej bryle, ograniczone metrażem do około 140 m/kw.

Jakie domy budujemy najczęściej?

Parterowe, z prostym dachem i przede wszystkim łatwe do rozmieszczenia na niewielkiej działce. Rzadko spotyka się już domy piętrowe, które generowały dodatkowe koszty budowy. Zakup schodów, niewygodne skosy i instalacje, które trzeba było doprowadzić na wyższe kondygnacje, to najczęściej wymieniane wady.

Architekci na swoich stronach internetowych coraz śmielej zastępują takie propozycje, zgrabna zabudową parterową. A ta, bywa bardzo ciekawą propozycję, szczególnie gdy przyszli mieszkańcy domu chcą być blisko natury w ogrodzie. Duży taras i przeszklenia pozwalają pięknie łączyć wnętrze z ogrodem.

Jaki metraż domu jednorodzinnego i lokalizacja pomieszczeń?

Przyjmuje się, że dla standardowej wielkości rodziny, czyli rodzice i dwójka dzieci, spokojnie wystarczy dom o powierzchni około 120-140 m/kw. Zerknij na takie projekty domów: DomoweKlimaty.pl. Wygodny rozkład pomieszczeń, czyli z dużym salonem z kuchnią, sypialnią rodziców i dwoma pokojami dla dzieci, a także łazienką i pomieszczeniem gospodarczym wystarczą. Przy możliwościach działki, która będzie dostatecznie szeroka, można pokusić się o dołożenie garażu bezpośrednio w zabudowie domu. Na działkach wąskich, funkcję garażu może pełnić wolnostojąca wiata lub zabudowa gospodarcza w ogrodzie. Tak naprawdę, jedna i druga opcja dobrze się sprawdzi podczas codziennego użytkowania.

Mały dom do 120 m/kw jest tańszy w eksploatacji?

To prawda. Przyjmuje się, że koszty ogrzania mniejszych domów są nieporównywalnie mniejsze od utrzymania sporej zabudowy. Rocznie, na ogrzewanie gazowe oraz ciepłą wodę w domu ok. 120 m/kw wydamy około 3 tys. złotych. To mało, biorąc pod uwagę wygodę takiego rozwiązania.

Mniejsze domy są cieplejsze w odbiorze, łatwiej nad nimi zapanować, a i taniej wykończyć. To obecnie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań! Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, zajrzyj do: Nowoczesny, mały i tani w budowie dom do 120 m kw

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: