Jakie są rodzaje rusztowań?

  • 25.07.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jakie są rodzaje rusztowań?
W budownictwie bardzo ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo pracowników. Przede wszystkim dlatego, że często wiąże się to z pracą na wysokościach. Tylko w ten sposób będzie możliwe wykonywanie wszystkich najważniejszych czynności. Właśnie z tego powodu konieczne jest zadbanie o wybór wszystkich istotnych elementów, a szczególnie rusztowań. Jednak zwróćmy uwagę na to, że do wyboru mamy różne rodzaje, więc dowiedzmy się, czym się charakteryzują.

Czym się kierować przy wyborze rusztowań?

Zwróćmy uwagę na to, że w trakcie podejmowania decyzji odnośnie do rodzaju rusztowań, konieczne jest to, żebyśmy wzięli pod uwagę parę czynników. Jednym z najważniejszych jest maksymalne obciążenie rusztowania na metr kwadratowy. Szczególnie jest to istotne, gdy większa liczba pracowników ma pracować przy jego pomocy. Poza tym decyduje to również o tym, jakie przedmioty można na nim umieszczać. Standardowe rusztowania są odpowiednie np. w trakcie malowanie lub tynkowania, ale nie sprawdzą się przy pracy z cegłami lub innymi ciężkimi rzeczami.

Jakość rusztowania to oznaka bezpieczeństwa

Pamiętajmy też o tym, jak ważna jest wysoka jakość rusztowania. Dlatego warto wybierać nowe modele, ponieważ wiemy dokładnie, w jakim są stanie, ale również to, że nie były wcześniej wykorzystywane i nadmiernie eksploatowane. W przypadku rusztowań jest to niezwykle istotne, gdyż wiąże się również z bezpieczeństwem wszystkich osób, które będą z nich korzystały. Uważajmy więc na to, by decydować się na właściwe egzemplarze, a znajdziemy je m.in. na stronie https://www.dramix.pl/oferta/rusztowania-krause.

Najczęściej wybierane rodzaje rusztowań

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że istnieje wiele rodzajów rusztowań. Wiele z nich jest dostosowana do nietypowych lub też standardowych zajęć. Dzięki temu z łatwością można wybrać model odpowiedni do pracy, jaka ma być wykonana. Poza tym możemy spotkać się z różnymi podziałami rusztowań, który zależy m.in. od konstrukcji.

Rusztowania modułowe

W tym przypadku cechą charakterystyczną jest połączenie poszczególnych modułów w równych odstępach. Takie rusztowania mają bardzo szerokie zastosowanie, szczególnie w przypadku remontów, na budowie, a także w trakcie konserwacji budynków przemysłowych. Warto zwrócić uwagę na to, że rusztowania modułowe mogą być wolnostojące.

Rusztowania stojakowe

Charakterystyczną cechą tego rusztowania są podpory, które umieszcza się w różnych częściach rusztowania. Zazwyczaj służą do tego podłużnice, leżniki ukośne lub poziome, a także tężniki ukośne. Taki rodzaj może być wykorzystywany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Poza tym rusztowanie jest wytrzymałe i można wykorzystywać go przy pracy z ciężkimi materiałami.

Rusztowania ruchome

Bez wątpienia ten rodzaj jest bardzo wygodny, ponieważ nie wymaga demontażu i ponownego montażu. Zazwyczaj ruchome rusztowania są wykorzystywane w halach, kiedy wykonuje się prace monterskie. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, by powierzchnia, po jakie będzie poruszać się rusztowanie, była płaska.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: