Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 21:26

Kredyt hipoteczny dla firmy - czy w całości jest kosztem uzyskania przychodu?

O kredyt hipoteczny starają się często nie tylko osoby, które chcą kupić nowe mieszkanie lub dom dla celów prywatnych, ale również przedsiębiorcy. Zakup nieruchomości to inwestycja w rozwój - wiele firm organizuje swoje biura w nowych mieszkaniach na ekskluzywnych osiedlach, z pełną infrastrukturą logistyczną i ochroną, co znacznie podnosi ich prestiż już od początku działalności. Jak rozliczyć taką inwestycję? Czy kredyt hipoteczny może być kosztem uzyskania przychodu?
  • 24.06.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kredyt hipoteczny dla firmy - czy w całości jest kosztem uzyskania przychodu?
  1. Kredyt hipoteczny w KUP - warunki

  2. Kredyt mieszkaniowy na dobrych warunkach, czyli jak i kiedy rozliczyć kredyt i odsetki?

Przedsiębiorca, który zaciągnie kredyt mieszkaniowy na cele zakupu nieruchomości dla firmy, nie rozliczy całej raty w kosztach uzyskania przychodów. W KPiR jako KUP widnieć będą jedynie odsetki i to nie zawsze w całości.

 

Kredyt hipoteczny w KUP - warunki

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota kredytu hipotecznego nie jest przychodem firmy, w związku z tym rata kapitałowa nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu. Kosztem tym są natomiast odsetki, które przedsiębiorca płaci na rzecz banku. Żeby móc zaliczyć je do KUP, mieszkanie kupione za środki z kredytu musi zostać wprowadzone jako środek trwały do majątku firmy. W ten sposób wartość odsetek trafia do kolumny 13 na podstawie dowodu wewnętrznego, a wartość mieszkania może być rozliczona w kosztach za pomocą amortyzacji. Co więcej, aby odsetki były KUP, muszą być zapłacone. Nie jest ważna zatem data z harmonogramu spłat, ale faktyczna data zapłaty raty. Wybierając najtańszy kredyt hipoteczny dla firmy warto więc zwrócić uwagę na jego późniejsze rozliczenie w kosztach.

 

Kredyt mieszkaniowy na dobrych warunkach - tani kredyt to mniej odsetek w KUP

Tani kredyt nie należy dzisiaj do rzadkości, szczególnie, jeśli szuka się ofert na https://domkredytowy.pl/, jednak kredyt mieszkaniowy to dla firmy duże obciążenie, które nie zawsze można od razu zacząć rozliczać w kosztach. Kluczowy jest moment ujęcia nieruchomości w ewidencji środków trwałych - dopiero od tego momentu odsetki stają się kosztem, a przed tą datą zwiększają wartość początkową środka trwałego.

 

Znaczenie ma również to, czy zakupione mieszkanie jest w całości wykorzystywane do celów firmy. Jeżeli tak, całe odsetki będą kosztem. Jeżeli nie, będą one kosztem proporcjonalnie do powierzchni mieszkania, która wykorzystywana jest do celów firmowych, np. jeżeli biuro znajduje się tylko w jednym pokoju, którego powierzchni zajmuje 30 % mieszkania, to 30% kwoty odsetek może być uznane za koszt uzyskania przychodu.

--- Artykuł sponsorowany ---