Zarobki netto a brutto

  • 9.03.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Zarobki netto a brutto
Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania nurtujące niemal wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej na temat swoich zarobków.

Róznica: brutto a netto

Zawierając umowę o pracę, pracodawca podaje najczęściej wynagrodzenie w brutto. Rozmawiając i podejmując pracę, należy wyraźnie zaznaczyć, jaką kwotę mamy dokładnie na myśli. Istnieje kilka różnic pomiędzy netto a brutto. Po pierwsze: brutto to całość wynagrodzenia, które będzie pomniejszane o np.

  • o podatek dochodowy VAT (23%),
  • składki ZUS (ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe),
  • ubezpieczenie zdrowotne dla Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki któremu można bezpłatnie korzystać z opieki medycznej.

Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52%, na rentowe - 8%, a na chorobowe - 2,45%. Po odjęciu świadczeń publicznoprawnych zostaje właśnie wynagrodzenie netto, czyli realna kwota „na rękę”. Aby sprawdzić tę sumę, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.

Jak obliczyć zarobki brutto i netto?

Najlepszą metodą obliczenia zarobku netto od brutto jest skorzystanie ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei Ministerstwo Finansów na bieżąco uaktualnia przelicznik brutto/netto i informuje o stawkach podatku dochodowego. Ciekawostką jest to, że polski kodeks pracy nie wspomina o rozróżnieniu na wynagrodzenie brutto i netto. Ważnym zagadnieniem jest też to, czy jest się sobą prywatną, czy przedsiębiorcą, ze względu na to, że obie strony inaczej posługują się tymi pojęciami. Należy również pamiętać, że kwota składek będzie inna w Polsce i inna za granicą. Z kolei, jeśli ktoś pracuje zdalnie ze swojego kraju dla zagranicznej firmy, będzie otrzymywał wypłatę, z której sam będzie musiał opłacać wszelkie składki i podatek dochodowy. Natomiast jeśli mamy klienta osobę prywatną bez działalności gospodarczej  – to kwoty netto i brutto będą takie same, gdyż taki klient nie odprowadzi za nas podatku i składek.

Grupa Tipmedia
Podziel się: