Jak rozmawiać o wypłacie?

  • 11.03.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak rozmawiać o wypłacie?
Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”. Najczęściej stanowi to duży problem, ponieważ może to oznaczać zainteresowanie pracodawcy naszą aplikacją i dlatego, aby zrobić dobre wrażenie, nie chcemy podać zbyt wygórowanej lub małej kwoty.

Zarobki – kłopotliwe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania o zarobki i oczekiwania finansowe należą do najtrudniejszych na rozmowie kwalifikacyjnej. Z jednej strony nikt nie chce zrazić do siebie pracodawcy wielkimi wymaganiami, ale z drugiej każdy pragnie zarabiać nieco więcej, aby wystarczyło na spokojne życie. Jedynymi osobami, które nie mają problemu z pytaniem o zarobki, są najlepsi eksperci w swoich dziedzinach, ze względu, na to, że mogą przebierać w ofertach pracy i są pewni, że zasługują na odpowiednie wynagrodzenie. Wszyscy pozostali powinni trzymać się kilku zasad.

Jak poprawnie odpowiedzieć na pytanie o zarobki - zasady

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zachowanie obiektywizmu i niekierowanie się emocjami. W tym celu wystarczy sprawdzić, jakie są zarobki na podobnym stanowisku w tej samej lub innej firmie. Po drugie, kandydaci powinni być przygotowani do negocjacji. Można to osiągnąć, planując sobie kilka wariantów odpowiedzi. Często można spotkać się z tym, że pracodawca zaproponuje wynagrodzenie o wiele niższe od oczekiwań. Jeśli tak się stanie, kandydat powinien spokojnie i logicznie uzasadnić, dlaczego nie zgadza się z taką propozycją. Istotne są fakty, konkretne informacje, dane oraz liczby, które nie będą budzić żadnych wątpliwości. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie, że oczekujemy w przyszłości większych zarobków. Do takich rozmów najlepiej wrócić po okresie próbnym, podczas którego pracodawca będzie miał okazję przekonać się ile wart jest pracownik, co potrafi, czy jest ambitny i jak radzi sobie z powierzonymi mu obowiązkami. Biorąc udział w procesie rekrutacyjnym, należy też sprawdzić, czy firma jest mała, czy duża. Niewielkie firmy, które dopiero zaczynają swoją działalność, nie zaproponują wyższych wynagrodzeń, na to mogą pozwolić sobie jednak  ogólnoświatowe korporacje.

Grupa Tipmedia
Podziel się: