Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

  • 11.03.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Umiejętności w CV – co i jak wpisać?
Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę. Pamiętajmy, że jest to najważniejsza sekcja w życiorysie, więc należy o nią zadbać jak najlepiej.

Co wpisać w CV i czym przekonać pracodawcę?

Te właśnie zagadnienia są niezwykle istotne, jeśli chcemy mieć procesjonalny życiorys, od którego zależy nasza kariera oraz zatrudnienie. Aby to osiągnąć, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Pierwszą z nich jest to, aby całość była spójna, logiczna i z widocznie wyodrębnionymi sekcjami. W ten sposób rekruter w każdej chwili może szybko znaleźć potrzebne informacje. Przygotowując CV, można pominąć umiejętności miękkie np. kreatywność, punktualność, odporność na stres itp., gdyż każdy może mieć to w swoim życiorysie, chyba że pracodawca wyraźnie wymaga tego w ogłoszeniu. Istotne jest to, aby dobrze znać oczekiwania potencjalnego szefa i informować tylko o umiejętnościach, których wymaga dana posada. Aby zwiększyć swoje szanse, można również sprawdzić inne oferty pracy na podobne stanowisko i zwrócić uwagę jakie umiejętności są w nich wymagane. W ten sam sposób można też sprawdzić proponowane przez konkurencję zarobki.

Rola faktów i liczb

Aplikując, najlepiej używać konkretnych liczb i faktów, które najlepiej opiszą osiągnięcia oraz unikać dokładnych, długich i zbędnych opisów. W tym przypadku wystarczy nawet pięć dobrze dobranych słów. Dobrym sposobem, żeby zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, jest pochwalenie się, jakie sukcesy odniosło się dzięki poszczególnym zdolnościom i talentom. Z kolei opisując swoje umiejętności językowe, należy zrobić to zgodnie ze standardami Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego np. A1, B2 itp. Dodatkowo, choć niekoniecznie, można dodać samodzielną, subiektywną ocenę swoich umiejętności, dzięki czemu rekruter i pracodawca będą mogli poznać mocne strony kandydata dostrzec jak on sam je postrzega oraz czy jest krytyczny wobec siebie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: