Czego unikać w CV?

  • 11.03.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Czego unikać w CV?
Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu? Oto podstawowe błędy, których należy unikać w swoim życiorysie.

1. Błędy językowe, literówki i źle dobrana czcionka

Najczęściej popełnianym błędem w CV są błędy językowe i literówki, które mogą od razu zdyskwalifikować kandydata w procesie rekrutacyjnym. Warto unikać takich pomyłek i upewnić się, że życiorys jest napisany prawidłowo. Można go w tym celu przekazać go do przeczytania znajomemu. Aby wzbudzić zainteresowanie pracodawcy, należy też unikać „nieczytelnych” czcionek imitujących ręczny charakter pisma. Najlepiej sprawdza się Arial, Tahoma, Calibri oraz Verdana w rozmiarze 10,11 bądź 12.

2. Niepoprawny adres e-mail

Drugim ważnym elementem idealnego CV jest profesjonalny adres e-mail. Zamiast  zabawnego lub niedorzecznego adresu, przez który kandydat wydaje się niepoważny, warto postawić na nazwę złożoną jedynie z imienia i nazwiska. Dzięki przestrzeganiu tej zasady mamy szansę na zdobycie atrakcyjnej posady, a co za tym idzie – zadowalających zarobków.

3. Nieodpowiednio dobrane zdjęcie

Ogromne znaczenie ma również zdjęcie, które nie powinno być wykonane samodzielnie, w towarzystwie innych osób, nieostre i w nieformalnym stroju.

4. Zły dobór informacji

Z CV warto również usunąć zbędne informacje, takie jak np. miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie, obywatelstwo, stan cywilny, liczba dzieci, gdyż nie mają one zwykle większego znaczenia. Tworząc Curriculum Vitae, najważniejsze jest to, aby było przejrzyste i zawierało tylko najpotrzebniejsze wiadomości. Natomiast opisując swoje doświadczenia i etapy edukacji, należy pamiętać o zasadzie odwróconej chronologii, ponieważ dla pracodawcy najważniejsze są ostatnie dwa stanowiska, a nie wcześniejsze zajęcia sprzed kilku lat. Z kolei opisując poszczególne stanowiska, trzeba pamiętać o konkretnych datach ich wykonywania, aby nie pozostawić żadnych wątpliwości. Natomiast w sekcji języków obcych nie należy wpisywać swojego języka ojczystego oraz języków, które znamy na niższym poziomie niż średnio-zaawansowany. Ostatnim ważnym krokiem jest umieszczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych, która powinna znaleźć się w stopce dokumentu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: