Kto z łatwością znajdzie pracę w Olsztynie?

  • 3.12.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Kto z łatwością znajdzie pracę w Olsztynie?
W województwie warmińsko-mazurskim stopa bezrobocia wynosi obecnie 9,9%, a w stolicy województwa, czyli Olsztynie, ma koniec października wynosiła 3,4%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych to 50 300 ludzi.

Jak zatem pokierować swoja karierą zawodową aby bez problemu znaleźć pracę? A jeżeli cały czas jesteśmy bezrobotni, to czy warto się przekwalifikować?

(Dane liczbowe zaczerpnięte ze stron http://olsztyn.stat.gov.pl/, http://mupolsztyn.praca.gov.pl).

Pomimo tego, że stopa bezrobocia w samym Olsztynie jest stosunkowa niska, to jednak są zawody, w których trudno nam będzie znaleźć pracę. Jak podaje Barometr Zawodów (https://barometrzawodow.pl) są to między innymi filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy, kierowcy samochodów osobowych oraz pracownicy administracji biurowej.

O wiele więcej jest zawodów, na które w Olsztynie jest dość duże zapotrzebowanie. Analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Podobnie jest w przypadku grafików komputerowych, którzy ukończyli uczelnie wyższe i mogą pochwalić się ciekawym portfolio. W Olsztynie poszukiwani są także geodeci i kartografowie, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczyciele przedszkoli. W biurach rośnie zapotrzebowanie na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, którzy znają języki obce. Na brak ofert pracy nie mogą również narzekać programiści oraz administratorzy baz danych.

W całej Polsce można zauważyć, że brakuje absolwentów zasadniczych szkół zawodowych. Coraz częściej nie można znaleźć miejsca, w którym wymienimy fleki w butach lub naprawimy pasek od torebki. W Olsztynie brakuje fryzjerów, kosmetyczek, brukarzy, betoniarzy, zbrojarzy, blacharzy i lakierników samochodowych, dekarzy, blacharzy budowlanych, krawców i pracowników produkcji odzieży.

Deficyt tych zawodów może być spowodowany brakiem kadry, która wykształci przyszłych szewców, piekarzy lub ślusarzy. Dodatkowo coraz mniej miejsc przyjmuje uczniów na praktyki (są one obowiązkowe w przypadku zawodowego szkolnictwa).

Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego Oferty Pracy w Olsztynie

Grupa Tipmedia
Podziel się: