Problemy, z którymi możesz się spotkać, podczas malowania ścian w starym mieszkaniu

  • 12.09.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Problemy, z którymi możesz się spotkać, podczas malowania ścian w starym…
Planujesz zakup mieszkania z rynku wtórnego? Przygotuj się na… remont. Ściany, zwłaszcza w starym budownictwie, z pewnością będą wymagały odświeżenia. Zobacz, z jakimi problemami możesz się spotkać podczas malowania i jak stawić im czoła.

Zawilgocenie ścian

W starym budownictwie częstym problemem jest nadmierna wilgoć. Możemy się jej pozbyć, systematycznie wietrząc mieszkanie lub inwestując w odpowiedni system wentylacji. Warto także sprawdzić, czy mieszkanie jest wystarczająco dogrzane.

Do malowania najlepiej przystąpić wiosną, latem lub na początku jesieni, gdy temperatury nie spadają poniżej 15°C. Zbyt niska temperatura i nadmierna wilgotność otoczenia lub malowanego podłoża znacznie wydłuży czas schnięcia farby. Warto jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura (powyżej 30°C) sprawi, że farba wyschnie zbyt szybko, co może doprowadzić do powstania m.in. nieestetycznych smug na ścianie. Informacje dotyczące optymalnych warunków do malowania znajdziesz w karcie technicznej danego produktu.

Usunięcie starych powłok

Przed przystąpieniem do malowania należy ocenić stan podłoża. Pamiętaj, że stare, kruszące się i pyliste powierzchnie wymagają ekspertyzy budowlanej. Powierzchnie przeznaczone do malowania muszą być także czyste, suche i odtłuszczone. Usuń zanieczyszczenia, które mogą zmniejszyć przyczepność farb (naloty organiczne, brud, tłuste plamy), a następnie przemyj ścianę wodą i pozostaw do wyschnięcia. Wszelkie nierówności wypełnij masą szpachlową zgodnie ze sztuką budowlaną. Jeśli ściany są pyliste i silnie nasiąkliwe, przed malowaniem użyj odpowiedniego podkładu np. Nobiles Nobigrunt. Nieodpowiednie przygotowanie podłoża do malowania może prowadzić do powstawania nieestetycznych smug, zacieków i pęcherzyków powietrza.

Wybór odpowiedniej farby

Farba do ochronno-dekoracyjnego malowania ścian i sufitów powinna charakteryzować się doskonałym kryciem, odpornością na standardową wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz na delikatne czyszczenie wodą z dodatkiem środka myjącego (np. Nobiles Super Akryl).

Grupa Tipmedia
Podziel się: