Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 00:57

OC na raty - na ile rat warto rozłożyć składkę za polisę OC?

Posiadanie polisy OC jest jednym z warunków, by legalnie poruszać się po polskich drogach publicznych. Bez ważnego ubezpieczenia kierowcy nie mają prawa wyjechać samochodem poza teren prywatny. Polisę OC powinno opłacać się regularnie raz w roku, jednak dla niektórych kierowców jest to zbyt duży wydatek. Co zrobić w takim przypadku? Rozwiązaniem jest ubezpieczenie auta i rozłożenie płatności za OC na raty. Sprawdź, kiedy taka opcja opłaca się najbardziej.
  • 22.09.2021 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
OC na raty - na ile rat warto rozłożyć składkę za polisę OC?

Kto powinien posiadać ubezpieczenie OC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje polisy OC wszystkim kierowcom. Każdy z nich musi obowiązkowo je posiadać, jeżeli chce jeździć samochodem po drogach publicznych. Brak ważnego OC jest równoznaczne z nałożeniem surowych kar finansowych. Dłuższy okres braku ubezpieczenia, tym wyższa kara – jej wysokość może przekraczać nawet kilka 1000 zł.

Ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego samochodu. Oznacza to, że jeśli jednym autem jeździ kilka osób, to wystarczy, że korzystają z jednej polisy. Jeśli kierowca jest jedynym użytkownikiem samochodu i dodatkowo posiada inne auto, powinien wykupić OC dla każdego z pojazdów z osobna. Więcej można dowiedzieć się, gdy poszuka się informacji o ubezpieczeniach obowiązkowych na ceny-oc.pl

Czy warto wybrać OC na raty?

Jeśli składka na OC jest wysoka wysoka, kierowca ma prawo rozłożyć ją na raty. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Jeżeli chce się rozłożyć OC na kilka rat, powinno się sprawdzić, o ile więcej zapłaci się za składkę. Towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku płatności jednorazowej pobierają opłatę niższą nawet o kilkaset złotych. W przypadku ubezpieczenia samochodu w ramach płatności ratalnych, ubezpieczyciel ponosi ryzyko, że składka nie zostanie zapłacona w całości w ustalonych wcześniej terminach. Z tego względu jej łączna wysokość jest podniesiona.

Nawet najtańsze ubezpieczenie OC płacone w formie rat będzie droższe niż w przypadku jednorazowej płatności. W ciągu miesiąca różnica może wydawać się niewielka, jednak po zliczeniu dodatkowych kosztów okaże się, że do umowy ubezpieczenia trzeba było sporo dopłacić. Ubezpieczenie samochodu na raty może być jednak opłacalne, jeśli kierowca boryka się z przejściowymi problemami finansowymi. W takiej sytuacji zapłacenie składki w 2 lub 4 częściach sprawia, że samochód może legalnie wyjechać na drogi publiczne. Dopóki kierowca płaci kolejne raty, nie trafi do Krajowego Rejestru Długów jako niesolidny dłużnik. Ponadto może użytkować auto zgodnie z potrzebami bez rujnowania swojego budżetu.

Ile rat OC najbardziej opłaca się kierowcy?

W przypadku ubezpieczenia OC zakup polisy na raty opłaca się najbardziej, jeśli wybierze się możliwie najmniejszą liczbę składek. Płatność w 2 ratach półrocznych jest optymalna, jednak przy większych kwotach można rozłożyć płatność na 4 raty. W przypadku mniejszej liczby rat składkę ubezpieczenia podniesie się nieznacznie, dlatego całkowity koszt ubezpieczenia wciąż będzie atrakcyjny. 

Przeczytaj też http://ceny-oc.pl/ubezpieczenie-oc-na-raty/

Co ważne, nigdy nie powinno się zwlekać z opłacaniem polisy OC, nawet gdy korzystniejsze jest jej zapłacenie w całości. Nawet kilkudniowy brak ważnego ubezpieczenia będzie równoznaczny z nałożeniem kar finansowych. Jeszcze poważniejsze problemy mogą pojawić się, gdy kierowca bez wykupionego OC spowoduje wypadek. W takim przypadku do kary za brak ubezpieczenia trzeba doliczyć wysokość mandatu i koszty związane z usunięciem szkody na mieniu innego kierowcy, czy też z uszczerbkiem na zdrowiu innego uczestnika ruchu drogowego. 

--- Artykuł sponsorowany ---