Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 10:17

Finanse i rachunkowość to wciąż atrakcyjny kierunek

Kierunek finanse i rachunkowość (lub o podobnej nazwie) są niezmiennie bardzo rozchwytywane przez studentów na uczelniach ekonomicznych. Podobnie wygląda to na uczelniach zawodowych i przyrodniczych. Na popularność FiR-u ma wpływać m.in. otwarta ścieżka dalszego rozwoju, wysoki popyt na księgowych, audytorów czy finansistów oraz przedmioty praktyczne.
  • 27.04.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Finanse i rachunkowość to wciąż atrakcyjny kierunek

Finanse i rachunkowość, czyli co?

Należy mieć świadomość, że w ramach dyscyplin naukowych powinno rozdzielać się finanse oraz rachunkowość. Świadczy o tym nie tylko rozdzielenie w ramach kodów JEL, ale również sam obszar badań obu nauk. Rachunkowość opisuje częściej systemy księgowania, regulacje, praktyki, też prawne czy studia przypadków (tzw. case study) dot. audytów, controllingów.

Natomiast finanse (zazwyczaj rozumiane jako finanse przedsiębiorstw, korporacyjne) zajmują się finansowymi aspektami przedsiębiorstw (m.in. analizy wskaźnikowe, emisje obligacji, akcji, kwestie związane z kształtowaniem się kapitałów).

Oba obszary wymagają podobnych kompetencji i umiejętności. Na niektórych uczelniach początkowo zdobywa się podstawy dla obu tych dziedzin, a następnie w ramach specjalności poszerza się jeden z tych obszarów. Jednak zazwyczaj finanse i rachunkowość rozumie się zazwyczaj jako rachunkowość i księgowość. Jest to niewątpliwie duży atut dla osób, które mają tytuł technika rachunkowości.

Możliwa kariera i wysokość zarobków po rachunkowości

Duża część studentów rozpoczyna karierę już w czasie studiów. Wiele przedsiębiorstw poszukuje praktykantów i stażystów. Zazwyczaj pomagają oni tylko w prostych sprawach (jak np. przygotowywanie faktur), a po zakończeniu studiów są wdrożeni w działalność przedsiębiorstwa i mogą w nim rozpocząć pracę.

W ramach stażu otrzymuje się zazwyczaj do 2 tysięcy złotych w ramach części etatu. Niektóre duże firmy audytorskie (tzw. wielka czwórka) poszukują studentów na praktyki letnie. Wtedy zarobki mogą sięgać nawet 4-5 tysięcy.

W przypadku księgowego (bez dodatków) zarobki wahają się wokół 3,5-4 tysięcy złotych. Więcej zarobi konsultant w dziale audytu ze specjalistyczną wiedzą (ok. 5 tysięcy złotych). W przypadku głównych księgowych czy kierownika ds. księgowości zarobki mogą wynosić nawet miedzy 6 a 8 tysięcy. Dużo jednak zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz doświadczenia, posiadanych kursów.

Lepsze wynagrodzenie po finansach?

Wysokiego wynagrodzenia mogą spodziewać się analitycy (giełdowi, finansowi). Wynosi ono ok. 5,5 tysiąca złotych. Dla maklerów, analityków biznesowych czy kontrolerów finansowych wynagrodzenie wynosi od 6 do 8 tysięcy złotych. Dyrektor ds. finansów i controllingu może liczyć nawet na 16 tysięcy złotych.

Wiele osób po kierunku finanse i rachunkowość zaczyna własną działalność (zazwyczaj związaną z księgowością). Tutaj zarobki są trudne do przewidzenia, ale ryzyko co do zasady jest wyższe. Niewielka część studentów rozpoczyna studia doktoranckie, aby w przyszłości rozpocząć pracę na uczelni.

Znacznie większe szanse mają tutaj finansiści. Tutaj również wynagrodzenie jest trudne do oszacowania. Dużo też zależy od współpracy przyszłych naukowców z przedsiębiorstwami. Ich wiedza jest wysoko ceniona i otrzymują oni często prośby o interpretacje.

Materiał Partnera